Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı: Eğitimde milli model nasıl olmalı?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı: Eğitimde milli model nasıl olmalı?
12.10.2017 13:16:18

 

Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı: Eğitimde milli model nasıl olmalı?

Ahlaklı ve erdemli bir pilot halkın üzerine bomba bırakmaz! Diyen Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı, ‘Eğitimde Milli Model’in ne kadar önemli olduğunu Akasyam Haber’e anlattı.

ÖZENTİLİ EĞİTİM MODELİ OLMAZ

Saadet Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı, “ Eğitim çok geniş çerçeveli bir sistem, bir atasözünde geçtiği gibi, ‘Eğer ki bir yıl sonrasını düşünürseniz bir ürün dikiniz, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikiniz, eğer ki çağlar açıp çağlar kapatacak Fatih Sultan Mehmet düşünüyorsanız yüzyıllar sürecek bir plan yapmak zorundasınız.’  Dolayısıyla eğitim bugün bun bunu yaptım olmadı yarın bir başkasını yapayım diyebileceğiniz bir oyuncak değildir. Kullanılan bir sistemin bir istatistiği istişaresi yapılır mevcut sistemden daha iyi olduğuna kanaat edilirse geçilir. Falanca ülke bunu yapıyor diğer ülke şunu yapıyor diye bir kıyas yapılıyorsa bu bizim için çok ciddi bir sorundur. O zaman eğitimde milli bir model değil özentili bir model kullanmış oluruz” diye konuştu.

ERGENLİK DÖNEMİNE DİKKAT

Bizim evlatlarımızın eğitimle ilgili çok önemli iki kırılma noktası var diyen Kavaklı, “ Bunlardan bir tanesi ortaokuldan sonra liseye geçiş zamanıdır. TEOG adında bir sınavımız vardı, şimdi o yok ama düşünülen yine ona benzer başka bir sınav. Neticede bir şekilde okullara yerleşmek için sınav yapılmak zorunda.  Bu bizim gençlerimizin ergenlik döneminin başlarına denk gelen, ailelerinde çocuklarını baş etmekte güçlük çektiği bir dönem.  İkinci ve daha önemli olan diğer sınav, hayatının geleceğini meslek seçimini, sosyal çevresini, ekonomik düzenini belirleyecek üniversite yerleşimi ise 18 yaşına denk geliyor olması. Ergenlik döneminin sonlarına denk düşen bu zamanda ise zaten çocuklarımızın kafasında kavak yellerinin estiği dönemler oluyor” diyerek çocuk psikolojisine dikkat çekilmesinin altını çizdi.

EĞİTİM FULBRİGHT EMRİNDE

Siz ülkenizin genel yapısını, genetik yapısını düşünmezseniz bu insanlara hiçbir zaman yardımcı olamazsınız diyen Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı,  “Bu gençler büyükannesi büyükbabasıyla bir araya geldiğinde eğitim farklılıklarıyla karşılaştıklarında bizim kuşak çatışması dediğimiz durumla karşılaşmakta. Bu memleket harf inkılabı yaşadı dolayısıyla her şey değişti. Latin harflerine geçtiğimizde tüm yayınlar değişti.  1940 yılların sonunda İnönü zamanında ‘fulbright’ adında 4’ü Türk 4’ü Amerikalı bir tanesi de Amerikan Başkonsolosu olmak üzere bir komisyon kurularak yine bir değişim yaşandı.  Bu komisyonda eğitimle alakalı bütün düzenleme yeniden yapılandırılarak, müfredatından tutunda bütün sistemin değiştiği bir düzene imza atıldı. Bu komisyonda oy denkliği söz konusu olduğunda Amerikan başkonsolosluğunun iki oy hakkı var yani hiçbir suretle kendi istediğinizi bu komisyondan geçiremezsiniz. Henry Ford’un söylemiş olduğu sözde olduğu gibi, ‘Milletlerin eğitimini öyle bir hale getireceksiniz ki içinden çıkamayıp iki kolu yana düştüğü zaman bizim kendi yetiştirdiğimiz uzmanlara kalacak ve onların gösterdiği yöntemleri kullanacaklar.’ 15 yıldır değişim diyorsunuz ya 2003’ten bu yana 6 tane farklı eğitim bakanımız ve 6 tane yeni sistemimiz var. Çocuklar hayatı tanımaya öğrenmeye çalışırken karşılarına belirsizlik sunuyorsunuz. Sistem sıkıntılı olabilir yeni gelen bakan daha iyisini sunacağını sanarak daha farklı bir sistem kuruyor. Niyetiniz halis olabilir lakin yaptığınız düzen iyi bir sonuç vermeyecekse onu yapmayacaksınız” diye konuştu

FULBRİGHT SİSTEMİ TERK EDİLMELİ

Mehmet Ali Kavaklı, “Eğitim sisteminde yenilik yapmak için karşımıza bir Finlandiya modeli konuldu.  Finlandiya ülkesinin toplam nüfusu 5 buçuk milyon Türkiye’deki öğrenci nüfusu 18 milyon. Finlandiya modelini aynen Türkiye’de uygulamaya çalışırsanız, bu baştan başarısızlıktır.  Eğitimde Milli model dediğimizde öncelikle ‘fulbright’ dediğimiz sistemi derhal terk edeceğiz.  Milli görüş daha önce koalisyon hükümetlerde yer almış ve hiçbir hükümet döneminde Milli Eğitim Bakanlığı pazarlık bile olmamıştır. Milli Eğitim bakanlığı hiçbir zaman milli görüşe teslim edilmemiştir. Öncelikle ‘fulbright’ sisteminden vazgeçilmeliyiz. Çünkü eğitimle alakalı kararları ‘fulbright’ komisyonu asla kendimize uygun bir modeli seçtirmeyecektir” şeklinde endişelerine yer verdi.

ACİL EĞİTİMDE MİLLİ MODEL GELMELİ

Önceki yanlışlarımızı göz önüne alıp şimdi kendi modelimizi kendimiz uygulamalıyız diyen Kavaklı, “ Bir başka ülkeden model getirtmek yerine kendi örfümüze ekonomimize ve sosyolojimize uygun çağdaş gelecek vaat eden gençlerimizi istihdama atacak yeni bir eğitim sistemi uygulanmalı. Bizim ülkemiz daha fazla deneme yanılma üzerine bir sistem kaldıracak durumda değil. Bir başka ülkenin modeli o ülkenin kendi yöresine insanına has bir çalışma içerisinde uygulanmış. Asla bunu bizim ülkemize başarılı bir şekilde düzenleyemezsiniz. Sıfırdan bir eğitim modelinin istişaresi akademik çalışması oluru olmazı oluşturulmalı ve kendi çocuklarımıza uygun yeni bir eğitim sistemi oluşturulmalı” şeklinde konuştu.

EĞİTİM BAKANLIĞI FETÖ MAĞDURU

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı,  “Milli Eğitim Bakanlığına bakıldığında FETÖ ile ilgili en çok ihraç olan bakanlık olarak yer aldı. FETÖ ile ilintili hangi bakanlıkmış bunu ihraçlar ile açıkça görebiliyoruz. FETÖ’nün yaptıklarını biliyoruz ama o vaziyete geldi ki karnımız ağrısa FETÖ’den biliyoruz bu böyle olmaz.  Siz bir ülkenin geleceğinden bahsediyorsunuz. Milli model istiyorsanız ülkenin yapı taşlarını geçmişini iyi bileceksiniz ve size uygun olmayan davranışları uygulamaları uyarlamayacaksınız. İlkokulu bitirmiş bir çocuğa sorduğunuz da tüm Amerikan hayali çizgi film kahramanlarını bilir ama Türkiye’nin asıl yaşamış kahramanları Battal gaziyi, Çanakkale gazisi Mehmet Çavuş’u biliyor mu? Ne kadar öğrettiniz“ diyerek bir an önce erdemli bir gelecek için aslımızı öğrenmeliyiz diye ifade etti.

OKUMAKLA ADAM OLUNMUYOR

Sınav başarısı bir öğrencinin iyi bir eğitim aldığını göstermez diye ifade eden Kavaklı, “ Çocuğumuz çok iyi matematik, fizik, tarih, coğrafya bilsin istiyoruz ama kimse o çocuğun vicdanlı erdemli bir kişiliği de olsun diye uğraşmıyor. Örneğin iyi yetişmiş okumuş mühendisler depremde çok kolay yıkılan binalar yapıyor. Peki neden malzemeden çalıyor. Neden erdemli bir kişiliği oluşması için uğraşılmadı bu mühendisin öğrenciyken. Biz milli eğitim modelinden bahsederken bunlara değiniyoruz.  Huzur evi ziyaretimizde başımıza gelen bir olay var. Bir dedemize çocukların yok mu dediğimizde bize diyor ki; Benim bir çocuğum mühendis, bir tanesi doktor, diğeri asker dedi. O halde senin ne işin var burada dedik. Biz çocuklarımıza sadece okullarda bilgi yüklemesi sınavdan sınava koşmalarını sağlıyoruz ama ona ahlak vicdan erdemi okullarda öğretmiyoruz ve sonuç ortada. Asla unutmayın, erdemli bir pilot halkın üzerine bomba bırakmaz.  Sivil Toplum kuruluşları ve eğitim sendikaları çalışmalar hazırlayarak devletimize sundu. Eğitim sisteminde bir düzenleme yapılacağı zaman biz bu çalışmalara ulaşabiliyorken onlar buna ulaşamıyor mu? “ diye eğitimde kanayan yaranın göz ardı edilmesinin üzerini çizdi.

ÇIRAKLIK EĞİTİM LİSE ÜNVANI ALMALI

Kültürel mesleklerimiz yok olmakla yüz yüze diyen Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kavaklı, “Bir çalışma düzenlenerek kültürel miraslarımıza mesleki eğitim sistemi içerisinde bir yer verip canlandırılamaz mı? Bu mesleği yapanlara bir maaş ya da vergi muvaffakiyeti sağlanıp teşvik edilemez mi? Sanayide yetiştirilebilecek tek bir kişi yok. Birçok meslek çırak bulamıyor. 4+4+4 sistemi ile ortaokuldan sonra çocuk liseyi okumak zorunda. Meslek edinmeyi isteyen çocuklara çıraklık eğitim merkezlerine lise unvanı verilsin ve çıraklık eğitime giderek meslek sahibi olmak isteyen o çocuk lise mezunu sayılabilsin. Böylelikle öğrenimini çıraklık eğitimde mesleği üzerine devam etmesi sağlanabilir ve lise mezunu olur. Lise mezunu olmayan erkekleri askerde çavuş bile yapmıyorlar.  Böylece sokaklarda yüksel okul mezunu ama elinde hiçbir mesleki yeteneği olmayan bir gençlik oluşmaz.  Lise ve üniversite mezunları arasında işsizlik oranı en düşük olan gurup meslek lisesi mezunları olarak yer alıyor. En yüksek işsizlik oranı ise 4 yıllık üniversite mezunları olarak kayıtlarda yer aldı. Bu araştırmalar göz önünde bulundurulmalı. Okulunu bitiren gencimiz bir eyere atanamayınca İŞKUR kapısına vardığında kalifiye olarak bir iş sahibi olabilsin. Bakın fatih Sultan Mehmet’e Sultan olmadan önce marangozdu” şeklinde örneklendirdi.

MESLEKİ EĞİTİM ŞART

Kavaklı, “Biz eğitim sisteminde istiyoruz ki çocuğumuz eğitim hayatına başladığı ilk andan itibaren o çocuğumuz bilgi ve becerisine göre ilkokulda sistematik bir şekilde dosyası oluşturulsun. Ortaokuldan sonra liseye geçtiğinde mesleki eğitim ya da çıraklık eğitim üzerinden okulunu okusun elinde bir meslek becerisi bulunsun. Üniversite hayatına devam etmek isteyen öğrenci bilgi ve becerisi alanında yönlendirilsin. Meslek okuyan öğrencinin önü kesilmemeli eğer istiyorsa üniversiteye gidebilmeli. İsterse marangoz olur berber olur, isterse kamu yönetimi okur bakan olur” şeklinde genç nesillerin eğitim ve istihdam önünü açarken erdemli bir nesille sahip olunmasına söz verdi.

Haber: Gül Su GÜNDÜZ

Mehmet Ali Kavaklı Saadet Partisi Samsun TEOG Eğitim sistemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert