Saat Uygulamaları İnsanların Psikolojisini Alt Üst Etti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Saat Uygulamaları İnsanların Psikolojisini Alt Üst Etti
16.12.2016 13:19:56

 

Saat Uygulamaları İnsanların Psikolojisini Alt Üst Etti

Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat saat uygulamaları ile ilgili psikolojik olumsuzluklarına dikkat çekti.

Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi Başkanı Oğuz Özat  “Okul saatlerinin kışa göre güncellenmemesi Öğrenciler için Güvenlik tehdididir aynı zamanda hem psikolojik hem fiziksel çile haline gelmiştir. Ülkemizde kış saati uygulamasına bu yıl için geçiş yapılmadı. Bu durum özellikle öğrencilerimizi ve velileri olumsuz etkilemektedir. Gün ışıması sabah 7.30 u bulmaktadır. 6-7 yaşından 17 yaşına kadar ilköğretim ve lise düzeyinde öğrencilerimiz zifiri gece karanlığında uyanmaktadır ve gün ışımadan karanlıkta ve soğuk ayazda okula gitmeye çalışan veya servis bekleyen öğrencilerle karşılaşıyoruz. Güneşin ortaya çıkmadığı saatlerde uyanmaları ve yollara düşmeleri öğrencilerin biyolojik saatini olumsuz etkilemektedir. Gelişim çağında öğrencilerimizin uyanma saati güneşin ortaya çıkmasından önce olması biyolojik dengelerini ve saatlerini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca günün en soğuk saatleri olan bu zamanda ve karanlık ortamda öğrencinin okul yollarına düşmesi son derece sağlıksız ve güvensiz bir durum arz etmektedir.

Bunun yanında böyle bir olumsuz saat ve ortamda okula gitmeye zorlanan öğrenci için okul yolu bir çile ve okula gitmekte isteksizlik oluşturmaktadır. Öğrencilerimizin bu durum nedeniyle okula karşı oluşturacağı olumsuz duygu ve tutum tüm okul yaşamlarını hatta tüm gelecek yaşamlarını olumsuz etkileyecektir.

Valilerimiz, İl ve İlçe Milli eğitim Müdürlerimiz ve Okul Müdürlerimizin yaşanan bu olumsuz süreçte oluşabilecek tehlikeli durumlar ve yukarıda belirttiğimiz biyolojik ve psikolojik etkileri önlemek için acilen önlem almaları şarttır. Mülki idare amirlerimizin alacağı bir kararla öğrenciler için okul saatlerinin en azından bir saat ileriye çekilmesi gerekmektedir.” dedi.

kış saati uygulaması Psikolojik Samsun Oğuz Özat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert