Sağlık Bakanı Demircan açıkladı: Ambulans vagonlar geliyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sağlık Bakanı Demircan açıkladı: Ambulans vagonlar geliyor!
24.11.2017 10:18:08

 

Sağlık Bakanı Demircan açıkladı: Ambulans vagonlar geliyor!

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, sağlık turizmine yeni bir boyut kazandıracaklarını belirtirken, ipekyolunun hayata geçen tren ayağı için, “ambulans vagonlar” projesi hazırladıklarını açıkladı.

Demircan, TBMM’deki özel sohbetinde özetle şu mesajları verdi:

8 BİN SÖZLEŞMELİ

sağlık alanındaki üçlü yapıyı tek çatı altında toplayınca yeni atamalar gündeme geldi. 8 bin yeni sözleşmeli atama gerçekleştiriyoruz.

ESNEK MODELE GEÇİLECEK

Türkiye’nin hem pratisyen hem uzman açığı var. Pratisyen hekim açığı önümüzdeki 5 yılda kapanacak gibi görünüyor. Ama uzman açığı devam edecek. O zaman ne yapmak lazım? Mevcut hekim potansiyelimizi en verimli şekilde kullanmamız lazım. İkincisi yetişmiş elemanlarımız var onları da azami ölçüde milletin hizmetine sunabilmeliyiz. Mevcut modelle bu istediğimiz ölçüde olmuyor. Yeni bir model üretmemiz lazım. Tam gün yasası değil, yeni bir model üzerinde çalışalım istedik ve üzerinde tartışılmasını istiyoruz taraflar görüşlerini söylesin doğru bir tarafa varalım. Yeni çalışmaya, ‘esnek çalışma’ diyebiliriz.

YENİ ŞARTLARA YENİ ÇÖZÜM

Hekim açığımız var mı kardeşim? Var bu hekim açığını nasıl kapatacaksınız? Ya yeni hekim yetiştireceksiniz uzman açığını kapatmak için, buna 15-20 yıl gerekiyor ya da mevcuda en verimli şekilde çalışma imkanı sunacaksınız. İşte tartıştığımız bu. Her çözüm kendi şartları içinde değerlendirilir. Geçmişteki tam gün çözümü kendi şartları içinde değerlendirilir. Türkiye geçmişte durmuyor ki, şartlar değişiyor. Yeni gelişen şartlara göre yeni çözümler arıyoruz. Yaptığı işin mali karşılığını elbette herkes alacak.

2 MİLYAR dolar

Türkiye sağlık turizmi pastasından pay almalı. 2016 sonu itibarıyla 30 milyon sağlık turisti aracılığı ile 500 milyar dolar harcanmış. 2025’lere doğru bu 1,5 trilyon dolar olarak öngörülüyor. Bir sağlık turisti ortalama 15-16 bin dolar harcıyor. İmkanımız var, hastanelerimizin standardı yüksek, eğitimimiz yüksek. Niye biz bu pastadan pay almayalım? Türkiye, 2016’da 2 milyar dolara yakın bir pay aldı.

YENİ PROJE AMBULANS VAGON

 Sağlık turizmi kapsamında hastalar, Avrupa, Ortadoğu’dan geliyor, Orta Asya’dan gelmeler başladı. Yeni bir projemiz var. Tren hattı açıldı, ambulans vagon koyacağız buraya. 250 km. hızla gidecek o tren. Bakü’den, Tiflis’ten hasta getirdiğini düşün. İhtiyaç olduğunda bunu kullanacak. Erzurum olur, Ankara olur, İstanbul olur hasta getirecek.

HEDEF 20 MİLYAR DOLAR

Türkiye sağlık turizminden 2023 yılı için 20 milyar dolar pay almayı hedeflediğine dikkat çeken Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Diğer taraftan Türkiye’nin şu anda yabancı ülkelere sunabileceği ‘know how’ı var. Sağlık yönetim bilgisi var. 15 yıldır sağlık konusunda sağladığımız önemli bir başarı var” açıklamasında bulundu.

milliyet

Pratisyen hekim Türkiye sağlık turizmi Sağlık Bakanı Ahmet Demircan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert