Sağlık Bakanlığı Bitkisel ilaç ve geleneksel uygulamaları yaygınlaştıracak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sağlık Bakanlığı Bitkisel ilaç ve geleneksel uygulamaları yaygınlaştıracak
24.03.2018 09:41:37

 

Sağlık Bakanlığı Bitkisel ilaç ve geleneksel uygulamaları yaygınlaştıracak

Sağlık Bakanlığı, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını yaygınlaştırarak hastanelerde açmaya hazırlanıyor.

Doktorlar, kimyasal ilaç kullanma zorunluluğu olmayan hastalara ya da kanserin ileri safhalarında ilaçla izlenebilecek bir yol kalmadığında reçeteye GETAT yazabilecek.

Sağlık Bakanlığı "Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi" tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi iş birliğinde, 19-22 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek "Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi" tanıtımına ilişkin toplantı düzenlendi.

Müsteşar Gümüş, toplantıda, Türkiye'nin birçok alanda olduğu gibi, geleneksel tıp alanında da önemli birikimlere sahip olduğunu aktardı. Gümüş, "Bakıldığında hem dünyada hem Avrupa'da hem de Türkiye'de artık insanlar mümkünse doğal yollarla tedavi olmak istiyor." dedi.

Şu anda birçok bitkisel veya takviye edici ürünün eczanelerde bizzat Sağlık Bakanlığı'nın verdiği ruhsatla ayrı bir reyonda satıldığını dile getiren Gümüş, bundan sonra geleneksel tıp uygulamalarını koordine edip hastanelerde de bu poliklinikleri açarak isteyen vatandaşların bu imkanlara kavuşmalarını da sağlamak istediklerini söyledi.

"Şu anda 38 kamu kuruluşumuzda geleneksel tıp merkezimiz var”

Türkiye'de Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş üniversite ve eğitim ve araştırma hastanelerinde toplam 38 adet geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) uygulama merkezi bulunduğunu söyleyen Müsteşar Gümüş "Bunların 18 tanesinde GETAT eğitimi ve AR-GE çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca devlet ve özel saglik kuruluşlarında da 480 adet GETAT ünitesi bulunmaktadır. Şu anda Sağlık Bakanlığı olarak 5500 GETAT sertifikası tescillenmiş olup, yaklaşık 1500 tabip, diş tabibi ve eczacıya sertifika verilmiştir" dedi.

Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü ile de iş birliği içerisinde çalışacaklarını vurgulayan Gümüş, gelecekte bu uygulamaların sağlık sigortası kapsamına alınması yönündeki konuları da değerlendirerek, üzerinde çalışma yapabileceklerini belirtti.

GETAT Yönetmeliği’ndeki tedavi çeşitleri:

- Akupunktur

- Sülük

- Mezoterapi

- Hipnoz

-Hacamat

- Fitoterapi

- Refleksoloji

- Homeopati

- Osteopati

- Ozon

- Apiterapi

- Proloterapi

- Larva

- Müzikterapi

Sağlık Bakanlığı geleneksel tıp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert