Sağlık Bakanlığı Morgda Canlanan Bebeğe Tazminat Ödeyecek!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sağlık Bakanlığı Morgda Canlanan Bebeğe Tazminat Ödeyecek!
07.04.2018 10:28:04

 

Sağlık Bakanlığı Morgda Canlanan Bebeğe Tazminat Ödeyecek!

2008 yılında hamileliğinin 25. Haftasında akşam saatlerinde aniden rahatsızlanan F.P, Haydarpaşa Numune Hastanesi'nin acil servisine başvurdu.

Yapılan muayenede erken doğum eyleminin başladığı tespit edildi ve gece saat 23.00 sularında 760 gram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi.

Erken doğan ve sağlık durumu kötü olan bebeğe hemen tıbbi müdahale yapıldı. Yoğun bakım ünitesine alınan ve annenin sularının erken gelmiş olması nedeniyle enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi uygulanan bebeğin durumu iyiye gitmedi.

Sabah saatlerinde bebek için çocuk doktoru ölüm tutanağı düzenledi.

Hastanedeki işlemleri hallettikten sonra defin izni çıkarılan aile bebeğin cesedini almak için morga gitti.

Morg görevlileri tarafından defin işlemleri için gasilhaneye alınan bebeğin canlı olduğu fark edildi. 

Morgdan çıkarılan talihsiz bebek hemen Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Ancak yapılan tüm tedavi ve uygulamalara rağmen bebek kurtarılamadı.

Yaşananların ardından acılı aile tarafından, bebeğin doğumu esnasında uygulanan tetkik ve tedavilerde hatalı davranıldığı, hayat belirtisi gösterilen bebeğin öldü teşhisi konularak morga kaldırılmasının ağır hizmet kusuru teşkil ettiği ifade edilerek Sağlık Bakanlığı aleyhinde 375 bin liralık tazminat davası açıldı.

Olayın ardından soruşturma başlatan Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili bir rapor düzenledi.

Hazırlanan raporda, bebeğe uygulanan tıbbi müdahalelerin doğru ve yerinde olduğu belirtilerek “Bebeğin vefat kararının bebeği takip eden eden çocuk doktoru tarafından aceleci davranılmak suretiyle alındığı, bu yönüyle bebeğe verilen sağlık hizmetinin eksiksiz olduğundan söz etmeye olanak bulunmadığı görülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bilirkişi raporları ve personel beyanlarını inceleyen İstanbul 4. İdare Mahkemesi, erken doğan bebeğin ölüm kararının ardından yaşadığının anlaşılması ve bir süre tedavisine devam edilmesine rağmen vefat etmesi nedeniyle ailenin duyacakları acı, elem ve üzüntünün karşılığı olarak her bir davacı için 30.000,00 TL olmak üzere toplamda 60.000,00 TL manevi tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.

İdare mahkemesinin verdiği karar Danıştay tarafından da onaylandı.

Kaynak: Personel Sağlık

Sağlık Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert