Sağlık Çalışanlarına 5 Müjde birden
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sağlık Çalışanlarına 5 Müjde birden
02.02.2018 14:31:55

 

Sağlık Çalışanlarına 5 Müjde birden

Sağlık Bakanlığı'nın binlerce sağlık çalışanını yakından ilgilendiren tasarısı çok yakında meclise sunulacak. Tasarıda sağlık personellerine yönelik erken emeklilikten maaşlarda bin TL iyileştirmeye, sağlık personelinin çocuklarına kreşten ek gelirlerin emeklilik maaşlarına yansımasına kadar birçok düzenleme yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı, yüz binlerce sağlık çalışanının merakla beklediği kanun tasarısını tamamladı. Düzenlemeden 5 müjde çıktı. Müjdeler arasında her 4 yılda 1 yıl yıpranma payı verilmesi de var.

Takvim'in haberine göre Başbakanlık'a sunulan ve Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından TBMM'ye sunulacak tasarıdaki düzenlemeler şöyle:

20 YIL ÇALIŞAN 25 YIL GİBİ HESAPLANIYOR

Yıpranma payı sağlık çalışanlarına da verilecek. Bu sistemde çalışanlar mesleklerine göre yılda 90 güne kadar daha fazla prim kazanıyor. Bu sayede 20 yıl çalışan bir sigortalı 25 yıl çalışmış gibi oluyor ve emeklilik hesabı buna göre yapılıyor.

BİN TL İYİLEŞTİRME

En düşük ücretle emekli olan doktorların maaşlarına da bin liranın üzerinde iyileştirme yapılacak. Döner sermaye paylarında düzenleme yapılacak. Üstün nitelikli cerrahi operasyonlarda döner sermaye geliri artırılırken, doktorun payı yükseltilecek. Böylelikle nitelikli doktorların ücretler nedeniyle özel sektöre kayması engellenecek. Doktora tıbbi işlemlerden dolayı sigorta yapılacak.

KREŞ DESTEĞİ GELİYOR

Yeni kanun tasarısıyla doktorlar ve sağlık çalışanlarının çalışma şartları iyileştirilecek. İyileştirmeler arasında hastanelerdeki personelin ihtiyacını giderecek kreş de olacak.

EK GELİRLER EMEKLİ MAAŞINA DA YANSIYACAK

Sağlık çalışanlarının emekli maaşlarıyla ilgili ek düzenleme gelecek. Döner sermaye ve diğer ek gelirlerin emeklilik maaşına yansımamasından dolayı çok sayıda sağlık çalışanı hak kazanmasına rağmen emekli olmuyordu. Yeni düzenleme ek gelirlerin emeklilik maaşına yansımasını sağlayacak.

5 DÜZENLEMENİN ANA BAŞLIKLARI ŞÖYLE;

Erken emeklilik imkanı gelecek

Ek ödemelerin emekli maaşına yansıması sağlanacak

Nitelikli işe döner sermayeden daha yüksek pay ayrılacak

Hastanelerde çalışanların çocukları için kreş açılacak

Düşük maaşla emekli olan doktora bin liranın üstünde iyileştirme olacak.

 

Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nayime Adlıel     0000-00-00 Emekli olmak için yapılacak iyileştirmeleri bekleyen hemşilerden biriyim.Bu çalışmanın geç bile kalďığını düşünüyorum.Daha önce yapılmalıydı.Daha detaylı bilgi verilirse sevinirim.Iyi günler
GALERİLER
Advert
Advert