Advert
Şair Hüseyin Akın Samsunlular İle Buluştu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Şair Hüseyin Akın Samsunlular İle Buluştu
26.12.2016 11:44:14

 

Şair Hüseyin Akın Samsunlular İle Buluştu

Şair ve Yazar Hüseyin Akın, Eğitim Bir Sen aracılığı ile Cumartesi günü Samsun Öğretmenevi konferans salonunda düzenlediği söyleşi de ‘15 Temmuz, tarihimize onurlu bir gün olarak geçecek’ diyerek yaşanan olaylara farklı bir bakış açısı getirdi.

Samsun Haber - Giresun, Ordu’dan sonra Samsun Öğretmenevi Konferans salonunda bir konuşma düzenleyen Hüseyin Akın, darbe girişiminin, alçakça bir karşılaşma olduğunu belirterek, halkın direnişi bu Ulus’un nasıl gücünün göstergesi olduğunu dile getirdi.

1980 12 Eylül darbesi öncesi şiir yazdığını ifade eden Akın, “Bir baktım ortam karışmış her gün ayrı bir cinayet işleniyor, düzen giderek bozuluyor. O dönem olumsuzlukların ağır basmasıyla ağır cümleleri olan şiirler yazdık. Bir sabah baktık 12 Eylül oldu duymadığımız kelimeleri duyar olduk. İhtilal oldu, muhtıra çıktı, ne menent cümleler dedim. Sonra yıllar geçti bu zamanlara geldik, baktık ki 12 Eylül’e ait İslami şiir ve roman yok ne çok şey almış dedim hayatımızdan. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda neredeyse darbesiz bir dönem geçirmedik. 15 Temmuz, 12 Eylül ve geçmişte kalan onca darbe dolu yıllar yine” diye konuştu.

1965 Sinop doğumlu olup Şiir ve yazıları Özülke, Endülüs, Kardelen, Düş çınarı, Ünlem, Kırklar gibi dergilerde yayınlandı.  Şair ve Yazar Hüseyin Akın, Necip Fazıl Kısakürek’in de bir şiirini okuyarak, “ ‘Zeybeğim’ şiirini okuyarak aslında bu şiirin 1960 darbesine Menderes’in idam edilmesine nazaran 1964 yılında yazıldığını ve bir darbe şiiri olduğunu çok az insan bilir” şeklinde ifade etti.

Darbeler ve şiir iki ayrı kavram olmasına rağmen aslında şiirde bir karşı darbedir ifadesinde bulunan Hüseyin Akın içinden geçmiş olduğumuz bu zor zamanları ve geçmişte yaşananları dinleyiciler ile bir arada Eğitim Bir Sen aracılığı ile Samsun öğretmen evinde buluşarak unutulmaz bir anı yaşadı.

Gül Gülsüm GÜNDÜZ

 

Hüseyin Akın Samsun 15 Temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert