Sakatlandım, ne yapmalıyım?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Sakatlandım, ne yapmalıyım?
03.09.2019 14:13:34

 

Sakatlandım, ne yapmalıyım?

Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, spor yaralanmalarında sıkça rastladıkları "Sakatlandım, ne yapmalıyım?" sorusuna yanıt vererek, önemli bilgiler paylaştı.

Spor yaralanmaları denilen sakatlıklar tanım olarak gerçekleştirilen spor aktivesinde, antrenmanlarda meydana gelen yaralanmalara verilen genel isimdir diyen Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, "Genel olarak spor yaralanmaları yetersiz kondisyon, yeteri kadar ısınamama, kazalar, kötü antrenman tekniği ve uygunsuz ekipman sebebi ile meydana geldiğini görmekteyiz. En sık gördüğümüz spor yaralanmalarının başında, Kırık ve çıkıklar,

Diz yaralanmaları, Burkulma ve incinmeler, Aşil tendonu yaralanmalar ve Kas ezilmeleri olarak sıralayabiliriz.

Sakatlandım, ne yapmalıyım? Sorusunda ise sakatlığı hissettiğiniz andan itibaren aktiviteyi durdurun. Egzersize devam ettiğiniz takdirde vücudunuza daha fazla zarar verebilirsiniz. Bazı sakatlanmalar mutlaka doktor kontrolü gerektirirken bazıları ise kendi kendinize tedavi edebileceğiniz niteliktedir.

Israrcı ağrılar, şişme, renk değişikliği ve uyuşma, Yaralı bölgede aşırı hassasiyet, Eklemlerinizde artmış hareket açısı Doku altında basınç ile beraber duyulan ve hissedilen çıtırtılar sakatlığınız bu belirtilere sahip değil ise kendinizi evinizde dinlenerek, soğuk tedavisi uygulayarak rahatlatabilirsiniz. Fakat unutmayın ki şikayetlerinizin artması durumunda evde tedavinizi kesin ve en kısa sürede doktorunuza başvurun. Gerekli tedavi yapılmadığı takdirde daha farklı sonuçlar oluşturan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz" diyerek sözlerine son verdi.

 

Spor yaralanmaları Diz yaralanmaları Aşil tendonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert