Samgaz’a açma kapama tepkisi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samgaz’a açma kapama tepkisi!
09.08.2017 09:56:52

 

Samgaz’a açma kapama tepkisi!

Samsun’un doğal gaz şirketi SAMGAZ’a açma kapama ücreti olarak almış olduğu para nedeniyle tepki yapıyor.

“5 liralık faturaya 15 gün gecikti diye insanlardan para almak için gecikme bedeli dışında 30 TL açma kapama parası adı altında para kesen firma. İnsanların cebine bu kadar kolay el atamamalı böyle kötü niyetli firmalar. Resmen haksızlık” şeklinde tepkilerini dile getiren SAMGAZ aboneleri, açma kapama paralarına yasal düzenleme getirilmesini istiyor.

İÇERİDE DEPOZİTOSU OLANIN HİZMETİ KESİLEMEZ!

Öte yandan elektrik, su, doğalgaz gibi hizmet alımlarında abone olurken depozito denilen teminat akçeleri abone sözleşmeleri için adeta bir ön şart olarak tahsil ediliyor.

İçeride depozitosu, yani teminat akçesi olan abonelerin aylık hizmet bedellerini ödeyemedikleri zaman hizmetlerinin kesilmesi hukuksuzluk olarak değerlendiriliyor.

Hukukçular, abone bedellerini ödeyemeyenlerin aylık tutarlarının depozito bedellerinden tahsil edilmesi ve hizmetlerinin kesilmemesi gerektiği yönünde fikir birliği içinde.

Elektrik, doğalgaz, su, telefon gibi hizmet alımlarında istenilen depozito paraları aboneliğin kapatılması durumunda TEFE veya TÜFE’ye bakılmaksızın çok cüzi bir miktar artışıyla geri iade ediliyor. Bazen iadeler konusunda da sıkıntı yaşanılabiliyor.

Normal şartlar altında kurumların, tahsil ettikleri depozito yani nakit güvence bedeli, sözleşmenin feshedildiği veya sona erdiği tarihteki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmış olan en son aya kadar oluşan TÜFE oranı üzerinden güncelleştirilerek müşteriye geri ödenmesi gerekiyor.

Fakat kurumlar TÜFE’ye bakmaksızın depozitoları çok küçük farklarla geri veriyor.

Hukukçular, depozitosu olanların hizmetlerinin kesilmemesi için bu konuda şikâyeti olan tüketicilerin ellerindeki depozito bedeli tahsilat belgeleriyle Valiliklerdeki tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmaları halinde olumlu sonuç alabileceklerini doğruluyor.

samgaz depozito abone sözleşmeleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert