Advert
​Samsun atatürk anadolu lisesi taşınıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Samsun atatürk anadolu lisesi taşınıyor!
06.06.2017 08:52:28

 

​Samsun atatürk anadolu lisesi taşınıyor!

Samsun’un tarihi lisesi Atatürk Anadolu Lisesi önümüzdeki ders yılında aynı binada eğitim yapmayacak.

Lisenin Milli Eğitim Bakanlığının yeni kararı ile Aziz Atik Fen Lisesi binasına bizi yerleştirileceği öğrenildi.

TARİHÇE

19. y.y.´ın son çeyreğinde tüm alanlarda olduğu gibi eğitim-öğretim alanında da çağın gerektirdiği yenilikçi yapılanmaları gerçekleştirme çabalarını sürdüren Osmanlı Devleti Maarif Nezareti, Rüştiye (ortaokul) ve İdadilerin (lise) yükseköğretime öğrenci hazırlamada yetersiz kaldıklarını görerek, Fransa Devleti Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuştur.

Bunun sonucunda mevcut ortaöğretim kurumlarının üstünde eğitim öğretim hizmeti vermek amacıyla yükseköğretime öğrenci hazırlayan farklı statüde bir eğitim kurumu oluşturma çalışmalarını başlatmışlardır. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda Osmanlı Devleti Maarif Nezareti,   "Sultani" adı altında, mevcut kurumlardan farklı statü ve yapıda eğitim kurumlarının oluşturulmasını planlı olarak uygulamaya koymuştur.  Bu çalışmaların ilk örneği olarak da Fransız eğitimci M. Savier´in yönetiminde  ´Galatasaray Sultanisi´ kurulmuştur. Bu çalışmalardan arzu edilen verimi elde eden Maarif Nezareti, 1908´den sonra Sultani´lerin her ilde bir tane olmak üzere yaygınlaştırılması çalışmalarını başlatmıştır. Okulumuz da bu çalışmalar çerçevesinde kurulan ilk ve tek Sultani olarak eğitim öğretim hizmetlerine,  tarihinden aldığı üst düzeyde eğitim verme misyonunu modern çağın gereklerine uygun iyileştirme ve yenileştirmelerle başarıyla sürdürmektedir. Sözünü ettiğimiz gerekçelerle kuruluşu gerçekleşen okulumuzun inşasına 1908´de başlanmıştır. 1912 yılında Samsun´un merkezinde bugün Gazi I. Eğitim  Bölgesi’nde okullar yerleşkesi olarak bilinen alanda inşaatı tamamlanarak  ´Samsun Sultanisi´ adı altında eğitim öğretim hizmetine açılmıştır. 1912-1913  yılında ‘Ticaret İdadisi’ bu binada eğitim-öğretimine başlamış 1913-1914  yılları arasında da hizmetine devam etmiştir. 1914 yılında I. Dünya Savaşı´nın  başlamasıyla, savaş yıllarında bir müddet ‘Askeri Hastane’ olarak hizmet  vermiş,14 Mart 1919 tarihinde İngiliz askerleri tarafından işgal edilerek  ‘İngiliz İşgal Kuvvetleri Karargahı’ olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1923  tarihinden itibaren, bina savaş nedeniyle yetim kalan şehit çocuklarının  barındırıldığı bir “Yetimler Yurdu” (Dar´ül Eytam) olarak hizmetini  sürdürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti  Devleti’nin kurulmasından sonra okul binamız bir eğitim öğretim kurumu olarak  hizmetine devam etmiştir. Okulumuz 24 Eylül 1924 tarihinde büyük önderimiz  Mustafa Kemal Atatürk tarafından ziyaret edilmiştir. 1927 yılından itibaren TC  MEB ´in eğitimde gerçekleştirdiği yeni yapılanma sonucunda” Samsun Lisesi”  yatılı olarak eğitim öğretim hizmeti vermeye devam etmiştir.

Okulumuz 26 Kasım  1930´da İlk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk tarafından ikinci kez  ziyaret edilmiştir. Ulu Önder, bu ziyareti sırasında okulumuzdaki bir tarih  dersine katılarak öğrencilerle sohbet etmiş ve öğrencilere ders vermiştir.  Atatürk, bu ziyaretinde okulumuzun öğretmenlerinin yanı sıra Samsun´da görev  yapan diğer öğretmenlerin de katıldığı bir sohbet toplantısı düzenlemiş, bugün  herkesçe bilinen " Öğretmenler, Cumhuriyeti biz kurduk, O´nu yükseltecek  ve yaşatacak olan sizlersiniz. Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı  hür yüksek seciyeli nesiller ister. Hayatta en Hakiki mürşit ilimdir,  fendir..." özdeyişini bu toplantıda dile getirmiştir. Okulumuz 1944  yılında 2.Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü tarafından da ziyaret edilmiştir.Okulumuz,  yıllardır sürdürdüğü nitelikli ve özverili eğitim öğretim çalışmaları ile  ülkemizin çağdaşlaşma ve kalkınma çabalarına önemli katkılar sağlayan  şahsiyetlerin yetiştirilmesini sağlamıştır. 1952 yılından itibaren ‘19 Mayıs  Lisesi’ olarak isim değiştiren okulumuz 1967´ye kadar yalnızca Samsun´un değil  Orta Karadeniz Bölgesi´nin de en gözde eğitim-öğretim kurumu olarak  çalışmalarını sürdürmüştür. 1967 yılında öğrenci sayısının fiziki kapasiteyi  aşmış olmasından dolayı okulumuzun lise kısmı, aynı bölgede inşa edilen yeni  bir binaya taşınarak bağımsız bir lise haline gelmiştir.(19 Mayıs Lisesi) Bu  tarihten itibaren bağımsız ortaokul statüsüne kavuşan okulumuz ´Atatürk  Ortaokulu´ adını almıştır. 1992 yılında MLO statüsü kazanan okulumuz başarılı  çalışmaları ve gösterdiği yüksek performanstan dolayı 1993 yılında Yabancı Dil  Ağırlıklı eğitim veren Lise statüsüne yükselmiş, 1998 yılından sonra da Anadolu  lisesi durumuna getirilerek ‘Atatürk Anadolu Lisesi’ adını almıştır. Milli  Mücadele meşalesinin yakılıp ilk adımın atıldığı Samsunumuzun en gözde eğitim  öğretim kurumu olarak halen hizmetlerini büyük bir özveriyle sürdürmektedir.

1912 Samsun Sultanisi (Mekteb-i Sultani)

Samsun Ticaret İdadisi

1914 Askeri Hastane

1923 Darü´l Eytam(Yetimler Mektebi)

1926 Samsun Ticaret Mektebi

 Samsun Ortaokulu

1927 Samsun Lisesi

1952 19 Mayıs Lisesi

1967 Atatürk Ortaokulu

1993 Atatürk Lisesi

1998 Atatürk Anadolu Lisesi

Kaynak: http://samsunaal.meb.k12.tr

​Samsun atatürk anadolu lisesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hic kimse     0000-00-00 O bolgede tasinmamasi gereken tek okulu tasiyorlarmis. Aferin.
GALERİLER
Advert
Advert