Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz’den tehdit gibi Açıklama
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz’den tehdit gibi Açıklama
08.02.2018 16:05:18

 

Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz’den tehdit gibi Açıklama

​Samsun Barosu Başkanı Avukat Kerami Gürbüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Barolar Birliği'yle ilgili yaptığı konuşması hakkında yaptığı basın açıklamasında Erdoğan’ı fitne ve nifak üretmekle suçladı.

Gürbüz açıklamasında, “demokratik bir hukuk devletinin olmazsa olmazı olan en önemli meslek örgütlerinden biri Baroları ve onların çatı örgütünü bu şekilde kamuoyu nezdinde hedef göstermek demokrasiyle de, örgütlenme hakkı ile de bağdaşır bir tutum değildir” diyerek şöyle devam etti;

Her isteyen hukukçunun kendi barosunu kurması gerektiği veyahut serbest avukatlık yapmak için Baroya kayıt olunması zorunluluğunun kaldırılması yönündeki haberler gerçekleşir ise bu durumda yargıyı ve adalet mekanizmasını kaotik bir ortam bekliyor demektir.

FİTNE VE NİFAK İÇİN YETERLİ MALZEME VE SEBEP VAR İKEN

Hukuku toplum adına koruma ve kollama görevi, baroların varlık nedenidir. Barolar, stajyer avukatların eğitimini üstlenmekte; mesleki ödevler konusunda baro mensuplarına yol göstermekte, denetlemekte; hak ihlallerine karşı girişimlerde bulunmakta; adli yardım ve zorunlu müdafilik konusunda vatandaşlara hizmet vermekte; hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmakta ve buna benzer 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ile kendisine yüklenen görevleri ifa etmektedir. Gerçek ve tüzel kişilerin avukatları gibi, şehirlerin avukatları da Barolardır. “Nasıl ki, vatandaşın en son sığınağı Avukattır, Avukatın sığınağı da Barodur”.

Bu ülkede, toplumda, milletimizin arasında fazlasıyla, fitne ve nifak için yeterli malzeme ve sebep var iken yoksa bile sun’i olarak üretiliyor iken- bu gün barolar üzerinden yeni bir ayrıma ayrışmaya gidilmek istenmesinin amacını ve mantığını anlayabilmemiz mümkün değildir.

CUMHURBAŞKANI’NI YANILTIYORLAR

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda yanlış bilgilendirildiğini, bu konuda kendilerine bilgi verenler tarafından (bilinçli ya da bilinçsizce) Cumhurbaşkanımızın yanıltıldığını düşünmekteyiz.

Avukatlık mesleği her geçen gün kan kaybetmektedir. Avukatlık mesleğinin şartlarının düzeltilmesi ile ilgili çok acil yasal düzenlemelere ihtiyaç var iken ve bütün avukatların bu yöndeki beklentisi en üst düzeyde iken bugün böyle bir tartışmanın başlatılması avukatlık mesleğine de, yargıya da, adalet mekanizmasının işleyişine de bir fayda sağlamayacak bilakis adalet mekanizmasına çok büyük zarar verecektir.

Afrin'de teröre karşı en kapsamlı mücadelelerden birisini verdiğimiz, dolayısıyla birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyacımızın olduğu bu günlerde, avukatlık mesleğinin şartlarını daha da zora sokacak bu yasal düzenleme hazırlıklarından vazgeçilmesi gerektiğini kamuoyunun bilgi ve değerlendirmesine saygı ile arz ederiz. "

​Samsun Barosu Kerami Gürbüz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şinasi Noknikoğlu     0000-00-00 Şimdi burda bir yorum yapmak isteridim , tencere dinin kara seninki benden kara diyor ve konuyu kapatıyorum ...
GALERİLER
Advert