Advert
Samsun Batman’dan Gelecek 2 BİN 500 Öğrenciyi Ağırlayacak
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Batman’dan Gelecek 2 BİN 500 Öğrenciyi Ağırlayacak
06.10.2017 10:05:36

 

Samsun Batman’dan Gelecek 2 BİN 500 Öğrenciyi Ağırlayacak

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Biz Anadoluyuz Projesi’ toplantısı Samsun’da yapıldı.

Samsun Valisi Osman Kaymak toplantı öncesi yaptığı konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Türkiye’deki 50 bin öğrencinin güneydoğu illerinden batı illerine getirilerek çocuklar arası kaynaşması hedeflenmektedir. Malum oradaki çocuklarımız terör etkisi altındalar, ülkemizin diğer bölgeleri hakkında farklı önyargılarla yetişiyorlar. Ülkemizin bütünlüğü açısından, Doğu ve Batı’da yaşayan çocuklarımızın birbirleriyle kaynaşması açısından biz bu projeyi önemsiyoruz. Gerçekten orada il dışına çıkmamış bir çocuk, oradaki çevresel faktörlerin etkisinde kalarak ülkesini tanıyamıyor ve çok rahat bir şekilde örgütlerin tuzağına düşebiliyor. Halbuki biz onları buraya getirerek, buradaki çocuklarımızla ülkenin birliği bütünlüğü onlara olan sevgimizi ve saygımızı göstererek onlara güven vermeliyiz. Aksi taktirde çocuklar kendilerini dışlanmış hissediyor. Mağduriyet içerisinde olduklarını düşünüyorlar. En azından bunun yanlış olduğunu buradaki sevgimizle onlara olan ilgimizle inşallah bütün kurumlar olarak göstereceğiz.” Dedi.

 Samsun Valisi Osman Kaymak şöyle devam etti;

“Bu çerçevede ilimize Batman ilinden 2 bin 500 öğrenci planlandı ve tahsis edildi. Batman Valiliği ile koordine içerisindeyiz. İlimize gelecek çocuklarımızın buraya kadar gelmelerinin masrafı Batman Valiliği tarafından karşılanacaktır. Planlamamız şu şekilde olacaktır. İlk etapda 185 çocuğumuz 13 Ekim 2017 Cuma günü gelecek. İki gün iki gece ilimizde konaklayarak pazar akşamı Batman iline dönecekler. Bu çocuklarımızın bu iki gün içerisinde ilimizi tanımaları ve ilimizdeki çocuklarla kaynaşmaları son derece önemlidir. Bu çerçevede burada bulunan paydaş arkadaşlarımızla birlikte konuyu değerlendirip iş bölümü yapacağız. Şüphesiz çocuklar buraya gelirken amacın hasıl olmasına gayret etmemiz gerekmektedir. Bu çocuklarımızın ilimizde kaldıkları süreç içerisinde masrafların ilgili kurumlar tarafından imkânlar ölçüsünde karşılanacaktır. İşin aslında bir kültür projesi olduğu düşünülerek çocukların gerçekten Samsun'umuzu ve Samsun'luları tanımaları, ülkemizi tanıyıp sevmeleri amaçlanmaktadır. Yaşamış oldukları travmalara karşı ev sahipliği yapan kurumlarımıza büyük sorumluluklar düşmektedir. Ayrıca bu çocuklarımıza çeşitli hediyeler alacağız. Yine bu projeyle, iller arasında kardeşlik köprüsünün kurulması ve kardeşlik ruhunun geliştirilmesi, terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulması, kardeşlik ve huzura katkı sunulması, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılması hedeflenmektedir.

Bu çocuklar bizim misafirlerimiz. Samsun'daki işadamları, sivil toplum kuruluşları ve Samsun kamuoyunun bu projeyi sahiplenmesi büyük önem taşımaktadır. Bizler ülkemizin bu  değerli evlatlarını içinde oldukları psikolojiden kurtarıp, değerli bir yurttaş oldukları duygusunu sağlamalıyız.” dedi.

Toplantıya ayrıca, Vali Yardımcısı Sezgin Üçüncü, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, ilgili kamu kurum  ve kuruluş müdürleri ve sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Osman Kaymak Samsun Batman Valiliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert