Samsun Büyükşehir Belediyesi esnafı mağdur etmesine rağmen Arkeolojik kazıyı tamamlayamadı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Büyükşehir Belediyesi esnafı mağdur etmesine rağmen Arkeolojik kazıyı tamamlayamadı!
11.11.2017 09:30:49

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi esnafı mağdur etmesine rağmen Arkeolojik kazıyı tamamlayamadı!

Yüksek Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı Embiya Sancak, Samsun Saathane Meydanı Kazı çalışmaları hakkında Diriliş Postası’na çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun Saathane esnafının haklarını ve hukukunu tuzak kararlar ile gasp ettiğini belirten Sancak, bunun telafisi imkânsız mağduriyetler oluşturulduğunu da kaydetti.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun Saathane esnafının yerlerini meydan ve park yapılacak diye yok pahasına almaya teşebbüs ederek kamulaştırmaya çalıştığını belirten Yüksek Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı Embiya Sancak, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Saathane esnafının mülkiyet haklarını yok saydığını kaydederek “Öncelikle bütün bunlar arkeolojik kazı için değil meydan projesi için yapıldı. Burada ki insanlar tuzak kararlar alınarak mağdur edildi. Vatandaşları tek bir parsele toplayarak kamulaştırma yerine imar uygulamasıyla mülkiyet hakları elinden alınmaya teşebbüs edildi. Sonra da Saathane esnafının imar haklarının yok sayılması kurnazlığına gidildi. Onlarca vatandaşa bir iki metrekare yer gösterilerek kendi aralarında uzlaşamaz hale getirdikten sonra kalan yerler de satışı yapılamaz, çivi çakılamaz ve değersiz bir mülk haline getirildi” diye konuştu.

SAATHANE ESNAFININ SIKINTISI NEDEN ÇÖZÜLEMİYOR

Yüksek Mimar ve Şehir Planlama Uzmanı Embiya Sancak, Samsun Saathane esnafının tarihten günümüze gelen sıkıntılarının altında yatan gerçekler hakkında ise şu bilgileri verdi;

“1979 yılında 1974 Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu muvacehesince kırk kişilik tarihçi ve arkeologdan oluşturulan inceleme komisyonu iki ay boyunca Samsun’da incelemelerde bulundu. İncelemeler sonucunda tarihi dokusu bulunan bütün binalar tespit edilirken bazı binalar tespit edilmesine rağmen tescil edilemedi. Bunun da nedeni buradaki binaların sahiplerinden bir kaçının o döneme ait belediye meclis üyesi olarak binalarının tarihi eser olarak tescil edilmesini karşı gelmeleriydi.

Şimdi o meclis üyelerinin varislerinden olan mal sahiplerinin bir kısmı  şu anki kazı çalışmalarında onların dedeleri ve babalarının tersine “Bu binalar tarihi eserdir” diye itirazda bulunarak “Yıkılamaz” dediler ve mahkemeye gittiler. Şimdi o binalar yıkılırken gördük ki o dönemin bazı meclis üyeleri binalarını içten yıkarak aslına uygunluktan çıkartmış ve betonarme hale getirmişti. Mal sahiplerinin mağduriyeti doğrudur ama samimiyet yoktur. O binalar tespiti yapılmasına rağmen tescili de yapılmış olsaydı bugün Saathane civarında ki o yapılar yıkılamayacak ve arkeolojik kazı da yapılmayacaktı.

O binaların altında yer alan kazı çalışmalarında 1869 Büyük Samsun Yangınına ait küller çıkarıldı.” 

​Samsun Büyükşehir Belediyesi’ Saathane Embiya Sancak arkeolojik kazı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert