Samsun Büyükşehir Belediyesi ‘Overlok yama ulaşım’ ana planı mı yaptırıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Büyükşehir Belediyesi ‘Overlok yama ulaşım’ ana planı mı yaptırıyor!
24.11.2017 08:44:27

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi ‘Overlok yama ulaşım’ ana planı mı yaptırıyor!

“Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Ana Planı’ından Ulaşım ana planından önce 70 otobüs alındı!” haberlerimizden sonra gelen bilgi, yorumlar ve Belediye başkanlığının sessizliği üzerine; konunun metrobüs markasından öte başka boyutları olduğu şüpheleri oluşmaya başladı.

Yüksek Şehir ve Bölge Plancısı Tahir Çalgüner, “Ulaşım Ana Planlarını overlock yöntemi ile mevcut kent nazım planları ve çevre düzeni planı üzerine mantoloma  ya da badanalama yapılarak uygulama çalışmalar, baştan yanlışı kabullenmek ve başarısızlığı baştan satın almakla eş değerdir” dedi.

Çalgüner şöyle devam etti; Samsun kentinin 2007 onaylı 100.000 ölçekli Çevre düzeni planı ve 25.000 ölçekli kent nazım planları var. Dolayısıyla 2032 projeksiyon yılına esas teşkil edecek şekilde bu planlarında  revizyona gidilmesi şart.

 Aksi takdirde ulaşım ana planı yapılması; yumurtasız omlet yapmaya benzer. Kentsel arazi
 kullanım kararları, ulaşım ve ulaştırma politikalarını etkileyeceği gibi, Ulaşım politikaları ve seçenekleri de arazi kullanımlarını zaman içinde  etkileyen çift yönlü bir döngüsel ilişkiye sahiptir.
 Öncelikle mahkemelerin resmi plan  olarak kabul ettikleri plan türü Çevre Düzeni ve Nazım
 kent planlarıdır.

Samsun Büyükşehir Belediye  Başkanına ve ulaşım  danışmanına tavsiyem önce bütünleşik bir çalışma ile samsun kenti ana planı bölgesiyle  beraber masaya yatırılsın ve her iki çalışma birlikte yürütülsün. Mevcut durumda Samsun Kent plansız bir ulaşım-ulaştırma  şeması sonrasında plansız bir ulaşımı ve ulaşımsız bir kenti  beraberinde getirir tehlikesiyle karşı karşıya.

Çalgüner, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  Mekansal Planlar Dairesi’yle ve Samsun’u  planlayan  önceki  dönem şehir plancısı  Saffet Atik ile temasa geçilmesi konusunda da uyardı.

BİLİMSELLİĞE İHTİYACI VAR
Öte yandan Samsun Mimarlar Odası Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Samsun’un en büyük sorunun ulaşım olduğunu belirterek, “Daha önce SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan tarafından kent içi toplu taşıma yönetmeliğiyle alakalı bir toplantıya davet edildik. Ulaşım Master Planıyla alakalı odamıza henüz görüş sorulmuş değil. 20 yıl önce bu yönetim kenti yönetmeye talip olduğunda da bu sorun vardı, hala var. Belki ilave arterler açıldı ve katkı sağlandı ancak Ulaşım Master Planı lokal değil, kentin bütününü ele alır.

Böyle bir çalışmanın geç de olsa yapılması sevindirici. Bu konu gündeme geldiğinden bu yana çevresel etki değerlendirme kurulumuz katkı koymak için çalışıyor ama önümüzde bir bilgi yok. Ancak yerel yönetim ne yapmayı hedefliyor onu bilemiyoruz. OMÜ Mimarlık Fakültesi'nin de konuyla ilgili bir görüşü alınmadı. Üniversitemizde yardımcı doçentlik düzeyinde şehir plancılarımız var. Kentin dinamiklerini sahaya çekmek en akılcı yöntem olur. Büyükşehir Belediyesi'nin bunu düşünmediğini düşünmek bile istemiyorum. Baştan reddedici tavırlar doğru değil. Bu planın akademik bakış açısına da ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

Tahir Çalgüner Samsun Büyükşehir İshak Memişoğlu Samsun Mimarlar Odası OMÜ Mimarlık Fakültesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert