Samsun Büyükşehir'den Tarihi Turizm Hamlesi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Büyükşehir'den Tarihi Turizm Hamlesi!
23.01.2019 16:19:02

 

Samsun Büyükşehir'den Tarihi Turizm Hamlesi!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz'i bir baştan bir başa turizme açacak olan Yeşil Yol Projesi üzerinde yer alan tarihi değerlere el atıyor. Başkan Zihni Şahin, "Tarihi değerlerimizi turizme kazandırıyoruz" dedi

Genel merkezi Samsun'da bulunan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın(OKA) ocak ayı toplantısı Tokat'ta gerçekleştirildi. Samsun Valisi Osman Kaymak ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin'in de katıldığı toplantıda OKA tarafından desteklenen Ladik Ambarköy Çevre Düzenlemesi Projesi ile Vezirköprü'deki Adatepe Çamaşırlığı Projesi masaya yatırıldı. Her 2 proje için ilk etapta 862 bin 500 liralık kaynak aktarıldı.

OKA'nın son toplantısı Çorum Valisi Mustafa Çiftçi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıttir, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Salih Yıldırım, Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen ve Kalkınma Kurulunda görev yapan kurum ve kuruluş temsilcileri ile katıldı.

SAMSUN'DAN KABUL EDİLEN PROJELER

Toplantı sonunda, kabul edilen Samsun ilinden uygun proje başvurularıyla ilgili detaylı bilgiler verildi. Buna göre, 862 bin 500 TL kaynak ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın Ladik Ambarköy Çevre Düzenlenmesi Projesi ile Vezirköprü Kaymakamlığı’nın Osmanlı'dan Armağan - Suyu Yıkayan Kıymet - Adatepe Çamaşırlığı Projesi'nin desteklenmeye haz kazandığını açıklandı.

LADİK AMBARKÖY YENİDEN ELE ALINIYOR

Toplantıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, "Büyükşehir Belediyesi olarak Ladik Ambarköy'de 2 etaplı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Projenin ilkinde Ambarköy'ün dış duvarları tamamen yenilenecek ve iç kısımda otopark alanı oluşturulacak. İkinci olarak ise Ambarköy Müzesi'ni inşa edeceğiz. Ambarköy içerisindeki tüm yapıların daha fonksiyonel hale getirilmesi sağlanacak" dedi.

VEZİRKÖPRÜ'YE YENİ TURİZM DURAĞI

Vezirköprü'de OKA ve Kaymakamlık tarafından yürütülen tarihi çamaşırhane projesine de değinen Başkan Şahin, "Adatepe köyünde yaklaşık 200 yıllık olduğu tahmin edilen çamaşırlık binası ile birlikte yanındaki çeşme de restore edilecek. Önceki yıllarda köylülerce sığır eğreği olarak kullanılan alanda inşa edilecek ek bina ise, Şahinkaya Kanyonu’na ve Oymaağaç köyündeki Hititlerin kutsal kenti Nerik’e giden ziyaretçilere kafeterya hizmeti verecek. Yaklaşık 1 dönümlük alanda gerçekleştirilecek çalışma ile Vezirköprü yeni bir turizm durağı kazanmış olacak" diye konuştu.

'YEŞİL YOL' ÜZERİNDE 2 ÖNEMLİ MERKEZ

Ladik Ambarköy ve Vezirköprü Adatepe Çamaşırlığı gibi 2 projenin, Doğu Karadeniz Bölgesi Bölge İdaresi Başkanlığı(DOKAP) tarafından yürütülen ve Türkiye genelinde büyük ses getiren Yeşil Yol projesi üzerinde olduğuna dikkat çeken Başkan Zihni Şahin, "Doğu Karadeniz'i neredeyse baştan başa kateden Yeşil Yol sayesinde bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış tarihi dokular, yerler ve merkezler turizme kazandırılacak. Bu nedenle Ambarköy ve Adatepe projeleri son derece önemli. Tarihi değerlerimizi turizme kazandırılması noktasında projelerimiz hayati önem taşıyor" dedi.

 

​Samsun Büyükşehir Belediyesi Doğu Karadeni Yeşil Yol Projesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kaya Tuncer ÇAĞLAYAN     2019-01-24 Kaplıcası, Kayak merkezi, gölü, tarihi evleri ve yazın ferahlatan yayla havası ile Turizm potansiyeli çok yüksek olan Ladik ilçemizdeki Ambarköy projesine verdiği destek için Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zihni ŞAHİN Beyefendiye Ladik Dernekler Platformu olarak teşekkür ederiz.
GALERİLER