Samsun Çevre Platformu’nun City Mall itirazı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Çevre Platformu’nun City Mall itirazı
17.01.2020 10:49:56

 

Samsun Çevre Platformu’nun City Mall itirazı

Samsun Çevre Platformu – SAMÇEP, Atakum’da Alparslan Bulvarı ile Atatürk Bulvarının kesişme kavşağında üç yıldır mahkemelerce verilen yürütmenin durdurulması kararlarına rağmen yapımına göz yumulan City Mall AVM’nin açılışına itiraz etti.

Avm değil iş merkezi olarak faaliyet göstermelidir!

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ tarafından yapılan açıklamada CityMall AVM’nin yeri karşılığında aynı bölgede eşdeğer bir kültürel tesis alanı ayrılması gerekirken halen ayrılmadığı da belirtilerek şöyle devam edildi;

EN SON KAÇA OLUR?

Fakat bu hukuksuzluğa göz yummanın bedava olmadığı anlaşılmaktadır.

İş Merkezi olarak inşaatı tamamlanan ancak fiilen AVM olan taşınmazın yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi alabilmek için inşaat müteahhiti ve ortağı durumundaki kişi ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı arasında bir protokol hazırlanmıştır.

Bu protokol ile Samsun Büyükşehir Belediyesine bir miktar arsa ile söz konusu kaçak yapının kira gelirlerinden pay teklif edilmiştir.

Bu hukusuz ve ahlaken sorunlu teklif Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından ret edilmek yerine Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilerek, gündeme alınması sağlanmıştır.

Buna benzer bir durum yakın zamanda Ankara TOGO Kuleleri olayında yaşanmış ve bunun bir rüşvet olup olmadığı tartışılmıştır.

Bu protokolle anlaşılıyor ki; Samsun’u yıllardır yöneten sadece imar rantı peşinde koşan, halkın gerçek ihtiyaçlarını göz ardı eden asfalt-beton belediyecilik anlayışı ile milyarlarca lira borca sokulan Samsun Büyükşehir Belediyesi artık müteahhitlerin kendisine bahşedeceği avanta tekliflerini kabul ederek hukuki açıdan da tükenmişliğini ortaya koymuştur.

CİTYMALL AVM PROJESİNİN KAZANANI KİM, KAYBEDENİ KİM?

Halk bu projenin neresinde? Hukuka ve mevzuata aykırı olarak yapımına göz yumulan bu projesinin içerisinde biz halka dair bir şey göremedik!

Bu projenin kazananları; projenin yatırım ortakları ile siyasi ortaklardır.

Kaybedeni ise Atakum halkıdır, tüm Samsun Halkıdır, kısacası kaybedeni bizleriz.

NELERİ KAYBEDİYORUZ?

CityMall AVM, ciddi trafik yoğunluğu getirerek Atakum Halkının  yaşamında telafisi mümkün olmayan birçok olumsuzluğu tetikleyecektir.

Çünkü bu bölge çok büyük sağlık kuruluşlarının ve okulların ve iş yerlerinin yoğunlaştığı bir bölgedir.

Ayrıca 19 Mayıs Üniversitesi ve Hastahanesinin de anayol güzergahıdır. Araç trafiği bakımından telafisi imkansız olumsuzluklara neden olacağı aşikardır.

İklim değişikliğinin etkilerini, her gün farklı bir doğa olayı ile facia boyutunda yaşadığımız bir dönemde; beton-asfalt yoğunluğu ile yeni bir ısı adası etkisi yaratacak, araç yoğunluğu ile de karbon emisyonlarını artırarak iklim değişikliği sürecini hızlandırıcı bir unsur olacaktır.

Yoğun ve sıkışık araç trafiğinin neden olacağı karbon emisyonları ile çevrede yaşayanlar için ve yakınlarındaki çok büyük sağlık tesisinden hizmet alan hastalar ve yakınları için de büyük sağlık sorunlarına sebep olacaktır.

Atakum halkının sosyal hayatına, kent kültürüne değer katacak kültürel tesis alanıda gasp edilmiş olacaktır.

Samsun’u yıllardır yöneten ve akıl-bilim dışı, doğa düşmanı asfalt beton ve rant belediyeciliği ile kentimizin doğal güzelliklerini, kültürel varlıklarını, verimi ovalarımızı, ormanlarımızı büyük ölçüde kaybettik, kısacası geçmişimizi kaybettik.

Şimdi ise sadece proje müteahhitini ve ortaklarını zengin etmeyi düşünen böyle rant projeleri ile de geleceğimizi kaybedeceğiz.

Bu AVM projesinin bizim için Çarşamba Biyokütle Enerji Santralinden farkı yoktur.

CityMall AVM projesi de tıpkı Çarşamba Biyokütle Santral projesi gibi insan, doğa ve toplumsal gereksinimler arasındaki bağlantı gözetilmeksizin, hukuk çiğnenerek kotarılmış organize bir projedir.

CityMall AVM projesinde de tıpkı Çarşamba BES projesinde olduğu gibi kamu görevlileri proje ortaklarının halkla ilişkiler birimi gibi davranış sergilemiş, kendilerine verilen kamusal görevleri en hafif deyimiyle suistimal etmişlerdir.

CitiyMall AVM projesini savunanlar ile Çarşamba BES’i savunanların dili ve söylemleri aynıdır. Akıl, bilim, vicdan ve toplumsal çıkarları gözeterek görev yapan herkesi ve doğru yolu gösteren meslek odalarına karşı hedef gösteren bir dildir.

Buradan hareketle Mimarlar Odası Samsun Şubesi CitiyMall AVM konsunda üç yıldır sürdürdüğü haklı mücedelede yalnız değildir. SAMÇEP tüm bileşenleri ile Mimarlar odamızın yanındadır.

SAMÇEP OLARAK NE İSTİYORUZ?

Hukuksuz ve etik dışı protokolün Büyükşehir Meclis gündeminden derhal çıkartılarak, ulusal basın önünde yırtılıp çöpe atılmasını, yerel yöneticilere örnek olarak öğretilmesini istiyoruz.

Bu kaçak yapının, AVM olarak faaliyetinin durdurulmasını, inşaat ruhsatında olduğu gibi AVM değil, İş Merkezi olarak faaliyet göstermesini istiyoruz.

Bu yapının, tabandan itibaren fazladan imal edilen 142 m2’lik alanın yıkılmasını ve ruhsata uygun hale getirilmesini istiyoruz. (Ankara TOGO Kuleleri örneği)

En önemlisi de; otopark olarak kullanıması gerekirken iş yerine çevrilerek kiraya verilen -1 katın (eksi 1) derhal inşaat ruhsatında olduğu gibi otoparka çevrilerek, Atakum halkının otopark ve trafik çilesinin bir nebze azaltılmasını istiyoruz.

CityMall AVM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ömer yılmaz     0000-00-00 size güveniyorum ve bende istiyorum
GALERİLER