Samsun Eğitim-Bir-Sen’den İmza Kampanyası
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Eğitim-Bir-Sen’den İmza Kampanyası
10.05.2018 08:45:50

 

Samsun Eğitim-Bir-Sen’den İmza Kampanyası

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Nejdet GÜNEYSU Öğretmene şiddet ve Öğretmen Performansı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM’ne Gönderecekleri 14.784 İmza ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Güneysu yaptığı açıklamada “Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olayları münferit eylemler olmaktan çıkmış, yaygın bir toplumsal sorun haline gelmiş ve ülkemizin geleceği açısından vazgeçilmez olan eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesini sekteye uğratacak dereceye varmış bulunmaktadır. Bu şiddet eylemlerinde mevcut yasal düzenlemelerin bu fillere karşı caydırıcı nitelikte ceza öngörmemesi ile şiddet uygulayan kişilerin bu eylemlerinin adli ve idari makamlarca önemsenmeyeceği ve ciddi bir ceza yaptırımıyla karşılaşmayacakları inancı önemli bir rol oynamaktadır.” dedi.

Nejdet GÜNEYSU: Eğitim çalışanlarına karşı eğitim öğretim hizmetinin sunumundan kaynaklı şiddet eylemlerine yönelik önleyici ve koruyucu nitelikli cezai ve hukuki tedbirlerin alınmasına; Eğitim çalışanları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin saygıdeğer üyelerinden, kendilerine yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcılık, şiddete uğrayan çalışana da hukuki koruma sağlayacak nitelikte yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesini acilen talep ettiklerine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti.

“Bu doğrultuda;

 (a) 5237 sayılı Ceza kanununda, eğitim ve öğretim hizmeti sunumu esnasında veya verilen eğitim ve öğretim hizmeti.. Kaynaklanan nedenlerle eğitim çalışanlarına karşı cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilere yönelik hapis cezası verilmesi;

(b) 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda; eğitim kurumlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçunun tutuklama nedeni varsayılan suçlardan sayılması;

(c) 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede; eğitim ve öğretim hizmetinin sunumu sırasında veya bu görevlerden dolayı eğitim kurumlarında çalışan personele karşı işlenen suçlar sebebiyle ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine Bakanlıkça hukuki yardım yapılması noktasında düzenleme gerçekleştirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Nejdet GÜNEYSU :Öğretmen performansı değerlendirme Taslağı ile ilgi olarak ta “Taslak bir bütün olarak incelendiğinde eğitimim niteliğine ve Öğretmenin Meslek gelişimine hiçbir katkısının olmayacağı; aksine kurumsal Bütünlüğü,mesleki motivasyonu, Çalışma barışını ve İşbirliğini zedeleyeceği, Öğretmenlik Mesleğini örseleyeceği açıkça görülmektedir.Taslak uygulamaya konulursa öğretmenleri ayrıştıracak, Eğitimin paydaşlarını karşı, karşıya getirecek bir çalışma zemini oluşacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra toplanan 14.784 İmza Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM teslim edilmek üzere Basının huzurunda postaya teslim edildi.  

Samsun Eğitim-Bir-Sen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER