Samsun İHH Koordinatörü Selim Küçük Halep’te tanık oldukları vahşeti anlattı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun İHH Koordinatörü Selim Küçük Halep’te tanık oldukları vahşeti anlattı
31.12.2016 11:14:11

 

Samsun İHH Koordinatörü Selim Küçük Halep’te tanık oldukları vahşeti anlattı

Samsun İHH Genel Koordinatörü Selim Sarper Küçük yaklaşık iki hafta önce gittikleri Halep’te gördükleri ve yaşadıklarını Akasyam Haber’e anlattı.

Samsun Haber - Samsun’dan hazırlanan yardım konvoyu ile birlikte Halep’e hareket eden Küçük, “ Samsun’dan hareket ettikten sonra Reyhanlı’ya vardık. Türkiye’nin her tarafından hazırlanan yardımlar ve dernekler ile orada karşılaştık. Reyhanlı’ya vardığımız günün ertesi sabahında oraya diğer illerden yardım amaçlı gelen vatandaşlarla beraber 50 Bin kişiye yakın insanla miting düzenlendi, Türk milleti yardım konusunda oldukça duyarlı bu tarifi imkânsız bir atmosfer ve duygu” olarak nitelendirdi.

BİZ YOLUMUZDAN DÖNMEDİK

 Buradan Cilve gözü sınır kapısına geçen Samsun İHH Genel Koordinatörü Selim Sarper Küçük, “Yardım getiren birçok kişi yardımlarını teslim ettikten sonra geri dönerken bizler orada bekleme kararı aldık ve burada yaşananları birde kendi gözlerimizle yaşamak istedik. Karşılaştıklarımız gerçekten de bizi çok üzdü. Ağır kış şartları altında takaslar yapılıyor ve gelenlerin çoğu çocuk, hasta ve yaralı insanlar. Herkesin gözünde savaşın vermiş olduğu korku ve endişeli bakış. Bazı vatandaşlar İHH yazısını gördüğünde siz Türk müsünüz? diyerek koşup sarılıyor. Onlar tarafından böyle güvenilir sayılmak bizleri mutlu etse de savaşın bu yüzü ve yaşananlar hepimizi derinden üzüyor” şeklinde duygularını ifade etti.

REYHANLI HALKI EVİNİ AÇTI

Reyhanlı’da İHH’nın Koordinasyon alanı yeterli gelmeyince Camiler ve Spor salonlarında kalan vatandaşlara Reyhanlı halkının davranışını anlatan Küçük, “Halkımız o kadar duyarlı ki vatandaşların birçoğu evinin anahtarını verip geçin dinlenin diyerek misafirperverliğini gösterdi. Lokanta ve fırınlarda bazen hiç ücret almayan veya sadece yarı parasını verin yeter siz buraya yardıma geldiniz bizimde katkımız olsun dediklerine tanık olduk” şeklinde konuştu.

ÇADIR KENTİN KURULUMU TAMAMLANDI

Halep’ten gelenlere AFAD ve İHH olarak çadır kent kurduk orada gelenler için hummalı bir hazırlık var diyen Selim Sarper Küçük, “Cilve gözü sınır kapısından içeride güvenli bir alan oluşturularak burada 100 Bin dönümlük alana İHH ve AFAD ekiplerince çadır kent kuruldu. Bir gecede 40 iş makinasıyla bu alan düzeltildi ve mıcır döşendi. Orada kalacaklar için su sondaj çalışmalarına da başlandı. Ağır geçen kış şartlarında tabi ki burada yaşam kolay olmayacak. Çadır kentlerde elektrik sistemi yok yangın ihtimaline karşında ateş yakma imkânı veya zehirlenme ihtimaline karşı tüplü ısınma sistemi kullanılamıyor. Bu yüzden çadırların mümkün olduğunda yalıtımlı olmasına gayret gösterdik” şeklinde konuştu.

HALEP’TE TAKAS

Çadır kent kurulumunun ardından biraz daha ilerleyerek takas bölgesine gittiklerini ve burada yaşananları özetleyen Selim Sarper Küçük, “ Halep’te vatandaşlar takas yöntemi ile serbest bırakılırken karşılıklı iki tarafın araçları takas düzenlemekte.  Bir anda gelen takas otobüsleriyle vatandaşlar toprağa ayak basıyor. Herkesin yüzünde korku ve endişe hakim.  Hava koşullarının giderek kötüye gitmesi kar ve soğuğun artmasıyla orada daha güç bir yaşam başladı. Takas düzenlenirken bazen sorunlar yaşanıyordu. 8 otobüs içerisinde insanla beraber dondurucu soğukta iki gün bekletildi. Tuvalete gitmelerine bile müsaade edilmiyordu. Biz İHH olarak elimizden gelen imkânı mama bez battaniye su yemek ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Battaniyeler ile beraber bir alanın etrafını çevirip seyyar tuvalet yaptık. Ama karşı cephenin her zaman takasta anlayış göstermemesi ve oradaki vatandaşlara hiçbir hizmet sağlamadığı gibi ihtiyaçlarını gidermek için ayaklanan 13 kişiyi otobüs içerisinde kurşunlayarak öldürdü, bunlara tanıklık etmek herkesi olduğu kadar bizleri de çok üzdü” diyerek takasta yaşananları tüm çıplaklığıyla anlattı.

SAMSUNLULAR YARDIMDA DUYARLI

Kilis’te yaklaşık iki aydır fırınların kapatıldığını birisinde sadece üç günlük un rezervinin olduğunu dile getiren Küçük, “ Yapılan yardımlarla buradaki fırınlarımızı açtık ve ekmek üretimine başladık.  Türkiye’nin her tarafından olduğu gibi, Samsun’dan 50’den fazla TIR oradaki vatandaşlara yardım götürdü. Her ilçe kendi nezdinde un,  gıda malzemesi, kıyafet, battaniye gibi çeşitli ürünler ile katılımda bulundu. Yaklaşık bir TIR 25 ile 30 bin liralık malzeme yüklenirken ismini gizli tutan Samsunlu bir iş adamı orada en çok eksik olan battaniye halı ve kışlık kıyafet gibi birçok malzemeden oluşan 50 Bin liraya yakın tutan bir TIR’ı oraya yolladı. Hamdolsun ki Samsunlumuz ve Türk insanımız bizim paylaşmayı seven ve duyarlı insanlar. Muhtaçlara yardım toplamakta hiçbir zaman zorluk yaşamadık” şeklinde ifade etti. 

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi her zaman mağduriyetin bulunduğu yere öncelikli olarak İHH’nın koşması ve orada yer alması tüm dünya vatandaşları tarafından tanınmasına ve Türk insanına güvenmesine neden oldu diyen Samsun İHH Genel Koordinatörü Selim Sarper Küçük, “ Bir toplum vatanının, topraklarının yanı sıra güvenini de kaybetti. Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın. Biranda mahşer yerine dönen insanları, yakınını arayanları, bağırarak ağlayanları gördük. Bizlere koşarak onlara yapmış olduğumuz yardımdan dolayı minnet duyanları. İHH olarak dünyanın her ucuna yardım taşıyarak oradaki mağduriyetleri gidermeye çalıştık. Halep yardımında o bölgeye ilk koşan AFAD ve İHH oldu. Sonradan Diyanet Vakfı yardımlarda yer aldı. Türkiye ve Samsun’da da mülteci yetimlere aylık 100 TL sürekli yardımlarımız var. Bunun yanında katarak ameliyatlarımız var bir kişinin göz ameliyatını yaptırmak gözünü açtırmak 250 TL. Halkımız duyarlı ve bu yardımları onların duyarlılığı sayesinde süreklilik haline getiriyor ve ihtiyaç sahibine ulaşıyoruz. Bizler aracıyız yardımı yapan sizlersiniz, bizler sizlerin desteği ile insanın olduğu her yerde olacağız” şeklinde konuştu.

Gül Gülsüm GÜNDÜZ

Samsun Halep Selim Sarper Küçük Samsun ihh
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert