Advert
Samsun İkinci Devlet Üniversitesi hususunda Fikir Birliği Yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun İkinci Devlet Üniversitesi hususunda Fikir Birliği Yok!
10.04.2017 14:42:29

 

Samsun İkinci Devlet Üniversitesi hususunda Fikir Birliği Yok!

Samsun’a ikinci devlet üniversitesini Vali istiyor, Rektör “Gerek yok” diyor İlçeler sırada bekliyor.

Samsun Valisi İbrahim Şahin Cumhurbaşkanı’ndan Samsun’a ikinci bir üniversite isterken Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sait Bilgiç, Samsun’a ikinci üniversiteye karşı olduğunu belirtti.

Samsun Valisi İbrahim Şahin, OMÜ'nün kuruluş yıl dönümünde yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız şehrimize teşrif ettiklerinde şehrimizin ikinci bir üniversiteye ihtiyacı olduğunu söylemiştim. Bu kapatılan üniversiteden bahsettim. Çok önemsedi. Sayın Cumhurbaşkanım 'Hoca bulur muyuz?' diye sordu bana. Ben de 2 binden fazla Ondokuz Mayıs Üniversitemiz de hocamız var, dolayısıyla hoca problemi olmaz, zaman içerisinde telafi edilir dedim” demesine rağmen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sait Bilgiç şaşırtıcı bir çıkış yaptı ve ikinci bir devlet üniversitesine karşı olduğunu belirtti.

Radyo Gerçek'te yayınlanan Gerçek Gündem programında konuşan Bilgiç, bir akademisyen olarak ikinci üniversitenin devlet tarafından değil vakıf tarafından kurulmasının daha doğru olacağını söyledi.

VAKIF ÜNİVERSİTESİ OLSUN

Üniversite kurmanın maddi açıdan külfetli bir iş olduğunu dile getiren Rektör Bilgiç, bu nedenle ilçelerine üniversite kurulmasını isteyenlerin elini taşın altına koymasından yana olduğunu ifade etti. Sait Bilgiç, "Madem bu kadar istek var, o bölgenin sahipleri buyursunlar bir vakıf üniversitesi şeklinde kursunlar. Burada karar verirken duygusal davranamayız. İkinci devlet üniversitesinin avantajı ne olacak? OMÜ 42 yılda bu marka düzeyine taşındı. İçerisinde bütün bölümler var. Her yeni kurulan üniversite yeni hayata başlayan çocuk gibidir. Ben rektör olarak gerçekçi davranmak zorundayım, meseleye popülist bakamam" diye konuştu.

​Samsun Valisi İbrahim Şahin Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sait Bilgiç Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert