Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden CHP İl Başkanı’na Cevap Geldi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden CHP İl Başkanı’na Cevap Geldi!
16.02.2018 11:54:24

 

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden CHP İl Başkanı’na Cevap Geldi!

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz’ün Vezirköprü'deki ayçiçeği üreticisinin destekleme yardımı alamadığını yönündeki açıklamasına yazılı cevap verdi.

Açıklamada şöyle denildi;

Bazı yazılı ve görsel medya kuruluşlarında yer alan Vezirköprü Ayçiçeği Desteklemelerine ilişkin haberlere istinaden, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün basın açıklamasıdır;

“Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak,  2017 yılında toplamda 179.836.678 TL destekleme ödemesi gerçekleştirilmiştir. Bu rakam, birçok yatırımcı kuruluş tarafından ilimize bir yılda sağlanan yatırımdan çok daha fazladır. Çiftçi Kayıt sistemimize kayıtlı yaklaşık 65.000 üreticimizi bu güne kadar özverili çalışmalarımızla mağdur etmedik etmeyeceğiz de..

Yine 2017 yılı itibariyle Bakanlığımız tarafından İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde yaşanan çiftçi yoğunluğu ve çıkabilecek bir fatura ve başvuru mağduriyetlerini önlemek için Havza Bazlı Fark ödemeleri icmallerini dönemler halinde gerçekleştirilmesi talimatlandırılmıştır (Aralık 2017, Mart 2018 ve Mayıs 2018).

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz binasında, 29.09.2017 tarihinde Müdürlüğümüz binası önünde yol çalışması sırasında Hizmet Binamızda sarsıntı ve çatırdama meydana gelmiş ve hizmet binası boşaltılmış olduğundan 03.11.2017 tarihine kadar Vezirköprü Kaymakamlığı’nda çiftçi ve işletme sahiplerine zaman kısıtı olan acil işlemlerin aksamadan yürütülmesi sağlanmıştır.

Havza Bazlı Fark Ödemesi Destekleme ödemeleri konusunda; 15.12.2017 tarih ve 2017-4 sayılı komisyon kararı ile müracaatların 2 Ocak-31 Mart 2018 tarihleri arasında alınması kararlaştırılmış ve çiftçilerimize Belediye anonsları ve mahalle muhtarlıklarımıza resmi yazı ile bildirilmiştir. 

Bu dönemde zaman kısıtı olan ve telafisi mümkün olmayan destekleme ödemelerine ilişkin işlemler yürütülmüştür. (Buzağı, Manda- Malak Desteklemelerinde müdürlüğümüze birlik başvuruları ile toplamda 5000 başvuru alınmıştır.)

Bu minvalde üreticilerimizin mağduriyetine asla imkân vermeyeceğimizi belirtirken,  kendilerinin Mart dönemi Havza Bazlı Fark Ödemesi Desteği alabilmeleri için yürüttüğümüz çalışmalarımızda da sona gelinmek üzere olduğumuzu bildiririz.

14.02.2018 itibariyle 3100 kişi bu kapsamda başvurmuş olup, toplam teslim edilen miktar 15,252 ton dur. Üreticilerimizin hepsi Mart Dönemi desteklerini alacaktır.

Samsun İl Gıda Tarım CHP Samsun Tufan Akçagöz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER