Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türkiye de ilki gerçekleştirdi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türkiye de ilki gerçekleştirdi!
10.05.2017 12:33:37

 

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Türkiye de ilki gerçekleştirdi!

Samsun’ da Resmi Özel tüm liselerde aynı anda ortak sınav gerçekleştirildi. Türkiye’ de ilk olarak Samsun da gerçekleştirilen 9. Sınıflara yönelik Coğrafya ve Matematik Sınavları Merkezi sınav formatında Ortak sınav olarak yapıldı.

10 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 10:20 de coğrafya dersi sınavı, saat 11:20 de ise matematik dersi sınavı tüm liselerde aynı anda başladı. Öğrencilere ortak sınavlarda olduğu gibi 40 dakika sınav süresi verildi.

Tekkeköy Necati Akçağlılar Anadolu Lisesinde sınav öncesi açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen “Bugün ilimizdeki 175 lisemizde aynı anda toplam 19 bin 829, 9. sınıf öğrencimize Coğrafya ve Matematik dersi sınavlarını uyguluyoruz. Bu sınavın soruları Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerinde Türkiye 1. si olan Adım Adım Başarı projemizin soru hazırlama biriminde görevli öğretmelerimiz tarafından hazırlandı. Sınavın sonlandığı andan itibaren, çok hızlı hareket ederek cevapların işaretlendiği optik formları yine Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan program sayesinde hızlı bir şekilde okutacağız. Sınav sonuçlarını en kısa süre içerisinde öğrencilerimizin yazılı sınav notu olarak e- okul sistemine aktaracağız. Yaptığımız bu uygulama ile kendi ilimizde soruların hazırlanması ve sonuçlarının yine kendi sistemimizle okutulması yönünden Türkiye de bir ilki gerçekleştirmiş oluyoruz.” dedi.

Türkiye de ilk olarak Samsun da gerçekleştirilen sınavda, Soru Kitapçıkları A ve B grubu şeklinde düzenlendi. Sınav salonlarında öğrenciler tek tek oturtuldu. Sınav yapılan ders branşındaki öğretmenler sınav salonunda görevlendirilmedi.

İlk uygulaması başarılı olan ortak sınavların 2017-2018 eğitim öğretim yılında tüm derslerde aynı şekilde uygulanması düşünülüyor.

Coşkun Esen e- okul sistemi Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Yousef     0000-00-00 Ne diyorsusnsusns
egitim ve ötesi     0000-00-00 Böyle bir sınav cesaretini alan il Milli Eğitim Müdürü ve yöneticilerine tebrikler. Özel okullarımızın bazılarının şişirme notlarını, bu sınav sayesinde velilerin görme şansı da olacaktır. Gerçi cesaret notlar açıldıktan sonra e okula girilmesi talimatı ile olur. Türkiye'nin geçen yılki sosyal ve Matematik ortalamasını hatırlar isek alınacak notların e okula yansıyacağını ise düşünmüyorum.
Aybike     0000-00-00 Bu sistem büyük ihtimalle yeni üniversiteye giriş sınav sistemi için geliştiriliyor fakat bu bağlamda gelişen bu program özel okullarda da özellikle olmak üzere birçok okulda soruların aktarılması doğrultusunda aksatırılarak haksızlığa yol açabilir umarım bunu da göz önünde tutarlar
GALERİLER
Advert
Advert