​Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığıyla mı Oynuyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığıyla mı Oynuyor!
12.06.2019 12:57:04

 

​Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığıyla mı Oynuyor!

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 20 Mayıs tarihinde 'yüzmeye uygundur' raporu verilen Çatalçam Polis Okulu ve Taflan plajları, Valilik tarafından denize kanalizasyon aktığı gerekçesiyle halkın kullanımına geçici olarak kapatıldı

Samsun'da Valilik tarafından 2019 Yüzme Sezonu Açılış Toplantısında, Samsun'un Atakum ilçesinde kanalizasyon akan plajların, temizleme çalışmaları tamamlanıncaya kadar halkın kullanımına kapatılması kararı alındı.

Alınan bu karar öncesi, 20 Mayıs 2019 tarihinde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çatalçam Polis Okulu ve Taflan önünde bulunan plajlara ‘yüzmeye uygundur’ raporu verilirken, Sağlık Bakanlığının yüzme su takip sisteminde ise iki plaj için ‘mükemmel’ kararı verilmiş olması kafaları karıştırdı.

Haber Gazetesi’nin haberine göre, 19 Mayıs Polis Meslek Yüksekokulu ile Taflan olarak ifade edilen kısım arasında kalan halk plajları, kaçak kanalizasyon bağlantılarının SASKİ tarafından önlenerek, acilen kanalizasyon şebekesine bağlantılarının sağlanmasına ve çalışmalar sonuçlanana kadar bu plajların geçici olarak halkın kullanımına kapatılması ve uyarı levhaları konulması, anons edilmesi kararı çıktı.

Alınan bu karar öncesi, 20 Mayıs 2019 tarihinde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Çatalçam Polis Okulu ve Taflan önünde bulunan plajlara ‘yüzmeye uygundur’ raporu verildi. Sağlık Bakanlığının yüzme su takip sisteminde ise iki plaj için ‘mükemmel’ sonucu verdiği görüldü.

KESİN ÇÖZÜM İSTİYORUZ

Çıkan bu karara tepki gösteren Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Deniz tehlikeli’ tabelası asarak görevin yapıldığını mı sanılıyor. SASKİ’nin temizlik çalışmasıyla belli bir zaman dilimini kurtarırlar. Köklü değişim ve dönüşüm gerekiyor. O kirliliğine neden olan sebeplerinin ortadan kaldırılması lazım. SASKİ temizler, iki güne yine kirlenir. Dereköy Balıkçı Barınağı’nın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Mendirek kısaltılmalı ya da yeri değişmeli. Kıyıya paralel değil de batıdan doğuya kısalan dalgakıran konulması gerekiyor. 20 Mayıs’ta İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aynı yerde denize girilebilir raporu verilmiş. 11 Haziran’da ise Valilik, raporu iptal ederek, denize girmeyi yasaklanıyor. İki kurumun açıklamasında çelişki var. Halk, neye ve kime güvensin. Samsun halkı olarak yüzülebilir bir deniz istiyoruz” dedi.

Kaynak: Habergazetesi - Erdinç YILDIZ

Atakum ilçesi Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bakanlığı Samsun Çevre Platformu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert