Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan: Dengesiz beslenme, iklim değişikliği ve zirai ilaçlar arıları öldürüyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan: Dengesiz beslenme, iklim değişikliği ve zirai ilaçlar arıları öldürüyor!
08.02.2019 14:47:40

 

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rasim Kaplan: Dengesiz beslenme, iklim değişikliği ve zirai ilaçlar arıları öldürüyor!

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Rasim Kaplan son yıllarda ülkemizde çok rastlanan toplu arı ölümleriyle alakalı olarak önemli açıklamalar yaptı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ZİRAİ İLAÇLAR

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Rasim Kaplan açıklamasında, “Her birinin ölüm gerekçesi farklı olabilmekle birlikte ortak pek çok etken tarafından bu ölümler etkilenmektedir. Özellikle küresel iklim değişimi tarafından tetiklenen ve günümüz tarımsal sorunları içerisinde önemli yer tutan çiçekli bitkilerin nektar ve polen salınımının etkilenmiş olması, bal arısı kolonileri başta olmak üzere diğer böcekleri de etkilemektedir” dedi.

Yetersiz ve dengesiz beslenen arı kolonileri bir müddet sonra zayıf düştüklerini, hastalık etmenlerine karşı savunmasız kaldıklarını da sözlerine ekleyen Kaplan, “Dünya arıcılığının başının belası olan varroa paraziti de bir taraftan arıların güçsüz düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca açmış oldukları yaralardan arının vücuduna bulaşan virüs ve bakteriler de arının yaşam süresini ve kalitesini olumsuz etkilemektedir. Gelinen noktada tüm bu faktörler bir araya gelerek bal arılarının ölümü üzerinde önemli derecede rol oynamaktadır. Son yıllarda dünyada gittikçe yayılmakta olan Nosema hastalığı da ölüm sebepleri arasında önemli yer tutmaktadır” dedi.

TEKNİK DESTEK ALIN

Kaplan, “Bu hastalıklardan korunmak amacıyla arıcılarımızın kolonilerini nektar ve polen kaynaklarının bol olduğu yere götürmeleri, kolonilerini güçlü tutmaları, varroa mücadelesini etkin bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Aksi halde koloni kayıpları her geçen yıl aratacaktır” diyerek şöyle devam etti;

“Arıcılarımızın Birliklerde görev yapan danışmanlar ile tarım kuruluşlarındaki teknik ve sağlık elemanlarından yardım alması çok yararlı olacaktır.

Ulusal ekonomimizin en önemli dinamiklerinden olan koloni varlığı bakımından dünyada ikinci sırada olmamız, bu işe ne kadar önem vermemiz gerektirdiğini de ön plana çıkarmaktadır”

Arı ölümleri ilgili ülkesel sorunu Merkez Birliği olarak da üst makamlara da taşıdıklarını ve bu konuda çözüm üretme noktasında oldukça önemli mesafeler kat ettiklerini belirten Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Rasim Kaplan, zirai ilaç kullanımının arılara verdiği zararın da bu ölümlerde payı olduğu için bir kısım ilaçların kullanımının yasaklandığını belirtti.

Arıcıların ölümlere karşı sonbahardan itibaren önlemleri alması gerektiğini vurgulayan Kaplan, bundan sonraki süreçte de mart ayı başına kadar koloni kayıplarını en aza indirebilmek amacıyla acil durum beslemesi ve varroa mücadelesinin etkin bir şekilde yapılması gerektiğini de kaydetti.

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Rasim Kaplan bal arısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Orhan Kuyu     0000-00-00 Doğrudur tarım ilaçları kitlesel ölüme neden olmaktadır ama bu ilaçların yasaklandığını sahada göremiyoruz.Kağıt üzerinde yasak olması yetmi yo
GALERİLER