Samsun İstihdam Buluşması gerçekleştirildi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun İstihdam Buluşması gerçekleştirildi
21.06.2018 08:48:42

 

Samsun İstihdam Buluşması gerçekleştirildi

SAMSUN'da 'Milli İstihdam Seferberliği' kapsamında düzenlenen 'Samsun İstihdam Buluşması' programında konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'nin 24 Haziran seçimleriyle demokrasi ve kalkınma adına önemli bir adım atacağını belirterek, "Her 10 yılda bir darbe üreten sistemi bırakıp artık darbelere son veren vesayetin ortadan kaldırıldığı dönemi başlatmış olacak" dedi.

Samsun'da Samsun Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Salonu'nda Milli İstihdam Seferberliği kapsamında Samsun İstihdam Buluşması programı düzenlendi.

Programa Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Vali Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü, Sait Bilgiç, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri ile davetliler katıldı. Programda konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye'nin 24 Haziran seçimleriyle demokrasi ve kalkınma adına önemli bir adım atacağını belirterek, "Her 10 yılda bir darbe üreten sistemi bırakıp artık darbelere son veren vesayetin ortadan kaldırıldığı dönemi başlatmış olacak. Parlamentoda başkanlık konusunda da Cumhur İttifakı'nın sağladığı, sunduğu güçlü Türkiye'yi, güçlü hükümeti, güçlü meclisi temin edecek" dedi.

Daha sonra söz alan Samsun Valisi Osman Kaymak, şöyle konuştu; “Değerli Misafirler, öncelikle ‘2018 Samsun İstihdam Buluşması’ toplantısına hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Samsun hedeflerine büyük bir hızla ilerliyor. Değerli konuklar, ben 25 yıl kaymakamlık yaptım. 4 yıldır valilik yapıyorum. İnanın makamımda otururken en çok sıkıntı çektiğim hususlardan birisi mağdur bir kişinin iş istediği zaman ona iş verememenin en büyük ezikliğini yaşamamdır. Hemen hemen her şeyi çözdük ama istihdam meselesini çözemedik. Allah’a şükür son yıllarda Türkiye gerçekten biraz önce İŞKUR Genel Müdürümüzün verdiği verilerde de görüldüğü gibi hızla ilerliyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu istihdam seferberliğinde gerçekten çok olumlu yol alındı. Çok güzel yerlere gelindi. Ama biz toplum yararına çalışmalarla ve değişik meslek edindirme kurslarıyla işsizliği uzun vadede çözemeyiz. İlimizde de öncelikle istihdamı önlemek için iş alanlarının açılması lazım. Her zaman söylüyorum. Samsun potansiyeli çok büyük bir ilimiz ama bu potansiyelini tam olarak kullanamadığını düşünüyoruz. Samsun turizmde, tarımda, ticarette ve istihdamda çok geniş potansiyeli olan bir ildir. İlimizde Organize Sanayi Bölgelerini çok önemiyoruz. Şu an Merkez Organize Sanayi Bölgesi tamamen doldu artık ihtiyacı karşılamıyor, yetmiyor.

 Değerli arkadaşlar, iş ararken lütfen meslek edindirme kurslarını, halk eğitim ve İŞKUR’un kurslarını takip edin. Özellikle iş ararken bu tür alanları çok iyi değerlendirmeleri halinde görecekler ki iş bulmak daha kolay. İşverenler istediği vasıfta eleman bulamıyor. İşçilerde iş bulamıyorlar. Bu konuları da çözmek durumundayız. Bildiğim kadarıyla işsizlik fonunda toplanan 125 milyara yakın para var. Bu paraların müteşebbislere ve işadamlarına verilerek yeni iş alanlarının oluşturulması, işini büyütmek isteyen iş adamlarına verilerek değerlendirilmesi bence çok doğru olur diye düşünüyorum.

Arkadaşlar, biliyorsunuz Türkiye 40 senedir terör konusunda çok ciddi mücadele veriyor. Türkiye bu sorunları aştığı takdirde bu insan yapısıyla ülkemize sayısız fabrikalar yapıp milyonlarca gencimize iş imkânı sağlayabiliriz. Türkiye çok emin adımlarla yolunda ilerliyor ama öncelikle Türkiye’nin birlik ve beraberliği söz konusu olduğunda bu hain işbirlikçilerin ülkemizi bölmek için yaptıkları planları çok iyi görmemiz lazım. Bu anlamda bizler birlik ve beraberliğimizi korursak, hainlere karşı daima birlik olursak, Türkiye gücüne güç katacak, kaynaklar teröre gitmeyerek ülkemize fabrika, okul, yol yapılarak bizi daha ileriye götürecek diye düşünüyorum. Bu toplantıda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da yaptığı konuşmasında, “Türkiye’yi biz daha yukarıya taşımak istiyorsak, güçlenmesini istiyorsak bilelim ki istikrarı güçlendirmeye ihtiyacımız var. Bizim yükte hafif pahada ağır teknolojik üretim dönemine süratle girmeye ihtiyacımız var. Buna ayrıca güvenlik açısından da ihtiyacımız var. Sanayi alanımızı geliştirmemiz ve yerli üretim yaptığımızda terörün başını ezmeye başladık ve eziyoruz. Bu Türkiye’nin kendi sanayisini geliştirmesi sayesinde oldu. Bize insansız hava araçlarını vermiyorlardı. Türkiye bu aziz millet karar verirse her şeyin üstesinden gelir. Bu çalışmaya katkısı olan bütün kardeşlerimi ve arkadaşlarımı tebrik ediyorum. İstihdam konusunda sadece iş bulmak değil, istihdam konusunda emeğin eğitiminin gelişmesini sağlayacak adımların da atılmasını buradan beklediğimi belirtmek isterim” diye konuştu.

SAMSUN'A 22 BİN İSTİHDAM HEDEFİ

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ise Samsun'da 2018 yılı için 22 bin istihdam hedeflediklerini belirterek, "Biz,  Samsun iline 2018 yılında 22 bin istihdam hedefi verdik. Yanlış tespit etmişiz yılın ilk 6 ayı dolmadan 14 bin rakamına yaklaştı. Bu demektir ki yıl sonunda Samsun'da 30 bin istihdam gerçekleştirecek" diye konuştu.

 

Milli İstihdam Seferberliği Samsun Samsun İstihdam Buluşması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert