Samsun Konak Sineması Tamamen Tarih Oluyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Konak Sineması Tamamen Tarih Oluyor
19.12.2016 11:30:04

 

Samsun Konak Sineması Tamamen Tarih Oluyor

Samsunlu vatandaşların en fazla uğrak yeri haline gelen ve birçok anıya ev sahipliği yapan 40 yılın üzerinde ki bir tarihin yıkımına başlanıyor.

Samsun Haber - Samsunlu vatandaşların hatta Samsun’a ziyarete gelen ilçe ve şehir dışından gelen turistlerin bile uğramadan gitmediği şehir sineması artık tamamen bir tarih oluyor. Halkın istememesine rağmen verilen uzun uğraşlar ne yazık ki bir anlam ifade etmedi ve neredeyse yarım asırlık olan Samsun şehir sineması bu hazin sondan kurtulamadı. İçerisinde birçok işletmeninde olduğu konak sineması bir süredir tahliye ediliyordu. Tahliyelerin tamamlanmasıyla Cumartesi günü etrafı kapatılan Tarihi konak sinemasının hafta başı itibariyle yıkımına başlanacak.

1960'lı yıllarda Mecidiye Caddesi ile Ondokuzmayıs bulvarının kesiştiği yerde SSK binası yapılınca o dönemlerde Kültür ve Sanat Faaliyetlerine destek vermek amacı ile bina projesine birde sinema salonu eklenmesine karar verildi.  Samsun halkı tarafından oldukça büyük bir ilgi görerek Konak Sineması Samsun’un şehir sineması haline geldi. Şimdi ise SGK'ya ait olan bina özel bir şirkete satılınca, Konak Sineması da Samsun’un tozlu tarihi arasında yer almaktan kurtulamadı.

Birçok kişinin anılarında yer eden ve bir dolu hikâyesi olan Tarihi konak sinemasının yıkılması birçok vatandaşı üzdü vatandaşlar , “Beni yürekten vuran hadisedir, hatta az önce ailecek üzüldük bu sinemanın kapanmasına ve yıkılacak olmasına. Çocukluğumdan beri az mı gittik babamla o filmler hatıralar asla unutulmaz.  Simbat, shrek, narnia, kurtlar vadisi vs. daha nicesi, kuzenleri de alır giderdik hatta 2 sene önce gittiğimiz cehennem melekleri 2'nin bileti durur cüzdanımın cebinde. Karşıdaki simit center zamanında çok küçük bir işletmeydi eğer bugün bu kadar büyüdüyse bu sinemanın payı büyüktür. Bakalım Samsun’un daha hangi değerleri daha bir bir yok olacak” şeklinde ifade etti.  

Bir başka vatandaş ise, “ Sektörün tarih ve maziyi yıkmasıdır. Konak sineması uzunca senelerdir samsunun meydanında hizmet veren çok eski bir sinemadır. Samsunda yaşayan birçok kişi çocukluğunda ve yetişkinliğinde mutlaka bu sinemaya gitmiştir. Şimdi ise böyle bir tarih yok oldu. Artık Samsunun şehir sineması yok. Alt tarafı sinema demeyin sinema bir şehrin kültürüdür ve onu yansıtan aynadır” şeklinde üzüntülerini ve tepkilerini dile getirdi.

Gül Gülsüm GÜNDÜZ

 

Samsun konak sineması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert