Samsun Kutlu Yol Derneği Gaspıralı İsmail Bey üniversitesi kurulmasını istiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
 Samsun Kutlu Yol Derneği Gaspıralı İsmail Bey üniversitesi kurulmasını istiyor!
29.09.2018 09:41:38

 

Samsun Kutlu Yol Derneği Gaspıralı İsmail Bey üniversitesi kurulmasını istiyor!

Dilde Fikirde İşte Birlik ülküsünü kendine yol seçen, bu yola gönül veren, bu yolda çalışmayı amaç ve görev edinerek kurulan Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Derneği, Türk Birliği’nin kapısını açacak özdeyişi söyleyenin adını taşıyan Gaspıralı İsmail Bey Üniversitesi kurulmasını öneriyor..

Konuyla alakalı olarak Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu Kutlu Yol Derneğinden yapılan açıklamada şöyle denildi;

Dilde, fikirde, işte birlik ülküsünü gönlümüze işleyen, usul-i cedit okulları ile Türk dünyasını aydınlatan bu büyük kişinin adına ne yazık ki bir Türk Dünyası Üniversitemiz yok.

İsmail Gaspıralı gibi çalışmalarıyla, düşünceleriyle bütün Türk Dünyasını kapsayan bir kişi adına Türkiye’de olsun, diğer Türk cumhuriyetlerinde olsun yüzlerce üniversiteden birine adının verilmemesi çok büyük eksiklik ve çok üzücüdür.

Eğitime getirdiği yeni bakış açısı ve yenilikçiliği ile açtığı, açılmasına neden olduğu, Kaşgar’dan Balkanlara, İstanbul’dan Sibirya’ya 5000”den fazla Usulü Cedit okullarıyla Türk Dünyasının aydınlanmasına öncülük yapmış, 1883 yılından 1918’e kadar yayınlanarak Türk Dünyasını, İslam Dünyasını kucaklayan Tercüman gazetesi gibi birçok önemli hizmetleri ile çığır açan Gaspıralı İsmail Bey adını taşıyan bir üniversite kurulması ivedilikle yapılmalıdır.

Gaspıralı İsmail Bey adının bir üniversiteye verilmesi için, Türk cumhuriyetleri hükümetlerine,  devlet başkanlarına, devlet yöneticilerine çağrıda bulunuyoruz.

“Yolumuzu, Dilde Fikirde İşte Birlik Yolu seçtik. Bu yolu Kutlu Yol bildik.”

Kutlu Yol Derneği Türk Dünyası Gaspıralı İsmail Bey
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert