Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, Denizcilik Sektöründe Önemli Mesafeler Aldık
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, Denizcilik Sektöründe Önemli Mesafeler Aldık
27.12.2016 10:07:15

 

Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, Denizcilik Sektöründe Önemli Mesafeler Aldık

Samsun İnternet Medya Grubu, Liman Başkanı Aydın Ünal'ı makamında ziyaret etti.

Samsun Haber - Türkiye'de denizcilik sektöründe yaşanan güzel gelişmelerin Samsun'da denizcilik sektörünü de son yıllarda hareketlendirdiğini belirten Ünal, ‘Bakanlıkça alına tedbirler ve yapılan denetimler sonucu denizcilik sektöründe çok önemli mesafeler aldık.' dedi.

ÖNEMLİ MESAFELER ALDIK

Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, İnternet Medya Grubu (İMG) üyelerini makamında ağırlayarak önemli bilgiler verdi. Görevlerinin ağırlıklı olarak denetim olduğunu belirten ve bu konuda taviz vermeden çalıştıklarını söyleyen Ünal; 'Samsun'da yurt dışına çıkan gemilerimizin yapılan denetimlerde durumu çok kötüydü. Şimdi ise büyük mesafeler katettik. Bunun en büyük nedeni ise özellikle son yıllarda gemilerimizin yurt dışına çıkmadan önce denetimleri çok iyi yapılarak sorunsuz bir şekilde yerine ulaşmasını sağlıyoruz. Denizcilik sektörünün uluslararası alanda kendi içinde önemli yaptırımları var. Dünyada denizcilik kurallarına uymayan ülkeler geri plana itiliyor. Türkiye son dönemde almış olduğu radikal önlemlerle çok değerli ülke konuma geldi.' dedi.

EKONOMİYE BÜYÜK DESTEK

Denizcilik sektörünün, sağladığı girdilerin büyüklüğü nedeniyle ülke ekonomileri için lokomotif görevi yapan temel sektörlerden biri olduğunu belirten Ünal, "Üç tarafı denizlerle çevrili ve çok stratejik konumda iki boğazı bulunan güzel ülkemiz, denizcilikte daha ileri seviyelere ulaşmak ve daha çok söz sahibi olabilmek için her türlü avantaja sahip. Bakanlığımızın aldığı tedbirler ve son yıllarda denizcilik sektörüne yapılan destek ve yatırımların yanı sıra başlatılan eğitim ve denetim seferberliği başarıya ulaşmıştır. Ekonominin temel taşlarından olan denizcilik sektörü, büyüyen deniz ticaret filosuyla, güçlenen alt yapısıyla, modern tesisleriyle ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaya devam edecek" diye konuştu.

SAMSUN LİMANI HAREKETLİ

Türkiye için artık denizlerin, sadece turizm açısından değil, ekonomi, kültür ve ulaşım alanlarından da gerçek bir zenginlik haline geldiğini ifade eden Ünal, "Ülkemiz denizciliğinde bu önemli gelişmeler, Samsun'un denizcilik sektörünü de hareketlendirmiştir. Yılda yaklaşık 2 bin 500 ticaret gemisinin geldiği ve 10 milyon ton yükün elleçlendiği üç liman, bugün Samsun'u Karadeniz'de çok önemli bir liman kenti konumuna getirmiştir. Samsun Limanı'nda konteyner taşımacılığı yapılmazken, bugün 3 konteyner hattı, her hafta düzenli seferler yaparak bölge ticaretini geliştirmektedir. Ayrıca, yaş sebze ve meyve ihracatının, tahıl ticaretinin, kömür ve hurda demir ağırlıklı çeşitli kuru yüklerin elleçleme merkezi olan Samsun, bu yönüyle de Karadeniz'in hem denizcilik hem de lojistik üssü olma yolunda ilerlemektedir" diye konuştu.

Samsun Limanı Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal Denizcilik sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert