Samsun Memur Sen’den 28 Şubat paneli
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Memur Sen’den 28 Şubat paneli
05.03.2018 10:26:20

 

Samsun Memur Sen’den 28 Şubat paneli

Memur Sen Samsun İl Temsilciliği 28 Şubat’ın yıldönümü vesilesiyle düzenlediği panelde 28 Şubat’ın Millete ve Değerlerine alçakça bir ihanet olduğunun altını çizdi.

Panele konuşmacı olarak OMÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Bayram ile OMÜ Eğitim Fakültesi Fakülte Sekreteri ve Bütünşehir Dergisi Editörü Tevfik Yılmaz Demir katıldı.

BİN YIL SÜRMESİ PLANLANAN KUŞATMA, ON YILDA SONA ERDİ

Panelin yöneticiliğini yapan Memur Sen Samsun İl Temsilcisi Nejdet Güneysu açılış konuşmasında yüz binlerce insanı mağdur eden 28 Şubat post-modern darbesinin her eve ateş, her göze yaş düşürdüğünü söyleyerek şöyle devam etti;

"Milletin, umudu, hayali, amacı çalınmıştır. ve bu çağdaş Türkiye tablosunun bin yıl süreceği söylenmiştir. Onun için, söz konusu süreçte zulüm yapanları, bedel ödetenleri, insanların umutlarını çalanları, haklarını gasp edenleri hiçbir zaman unutmayacak ve unutturmayacağız" diyerek sözlerini şu cümlelerle tamamladı: "İnanç ve özgürlüğü temel karakter edinmiş milletimizin sabır ve kararlılıkla gösterdiği direnç sonrasında, bin yıl sürmesi planlanan kuşatma, on yıl geçmeden paramparça olmuş ve planlar da yapanların başına geçirilmiştir. Memur-Sen olarak, milletimizin ve ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını geciktiren, her alanda mağduriyetine neden olan 28 Şubat sürecinde rol alanları kınıyor, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenleri, masum insanlara zulmedenleri lanetliyor; her konuda evrensel standartlara ulaşmış bir ülke ve gelecek diliyoruz"

28 ŞUBAT’IN EN ETKİLİ BİR ŞEKİLDE ÜNİVERSİTELERDE YAŞANDI

Memur Sen Samsun İl Temsilcisi Nejdet Güneysu’nun ardından söz alan OMÜ Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yavuz Bayram sözlerine, 28 Şubat’ın izlerinin hâlâ devam ettiğinin altını çizerek başladı.

28 Şubat sürecinin gerçekleştiği tarih olan 1997 yılından çok daha önce başladığının beliren Bayram "Türkiye, bu dönemin benzerlerini daha önce de zaman zaman yaşadı. 1997'de başlamadı ve bence etkileri hâlâ da bitmedi. Bu dönemi bir kanser hastalığı gibi düşünmek gerekiyor. Tekrar nüksedebileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Çünkü 28 Şubat sonrasında da bu zihniyetin birtakım girişimleri oldu. Eğer fırsatını bulsalardı daha ağırını yaşatacaklardı." dedi.

28 Şubat’ın en etkili bir şekilde üniversitelerde yaşandığını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yavuz Bayram " Çünkü YÖK Cumhurbaşkanı’na bağlıydı. Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer’di ve YÖK’ün başında da 28 Şubatçı bir başkan vardı. Bu sebeple 28 Şubat mağdurları herhangi bir soruşturma açılmadan üniversitelerden atıldılar. 28 Şubat benim için bir dönüm noktası oldu. Çünkü hiç suç işlememiş, hiçbir kabahati olmayan insanların da cezalandırılabileceğini görmüş oldum” diye konuştu.

Prof. Dr. Yavuz Bayram sözlerini “28 Şubat’ı küçümsemek 15 Temmuz’a tiyatro demek gibidir” diye tamamladı.

ASLA UYUMAMAMIZ GEREKİYOR

OMÜ Eğitim Fakültesi Fakülte Sekreteri ve Bütünşehir Dergisi Editörü Tevfik Yılmaz Demir ise konuşmasına 28 Şubat’ın yaşandığı dönemde genç bir sendika olan Memur Sen’in dik duruşunun takdir edilmesi gerektiğini belirterek başladı.

28 Şubat Darbesinde darbecilerin yanında yer alan ve beşli çete olarak bilinen TOBB, TİSK, TESK, DİSK ve Türk-İş'in Memur Sen gibi dik duruş sergilemesi durumunda 28 Şubat’ın yaşanmayacağını da kaydeden Demir, 28 Şubat’ın bedelini her kesimin fazlasıyla ödediğini sözlerine ekledi.

Demir şöyle devam etti;

 “28 Şubat’ın asıl sıkıntısı 2000 yılından sonra yani AK Parti iktidarının ilk yıllarında kendisini göstermiştir. Çünkü 28 Şubat’ın toplum mühendisleri AK Parti iktidarına “iktidarsınız ama muktedir değilsiniz” mesajını vermek için saldırılarını devam ettirdiler. Nitekim OMÜ’de Osman Zümrüt denen zat, elindeki yetkiyi zulümden yana kullandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Camisine sivillerin girmesi yasaklandı. Yavuz Bayram ve Bünyamin Kocaoğlu soruşturmasız bir şekilde üniversiteden atıldı. 28 Şubat zihniyeti ile 15 Temmuz zihniyeti arasında hiçbir fark olmadığı için her an bir darbe olacakmış gibi hazırlıklı olmalıyız. Bizi rahat bırakmazlar. Asla uyumamamız gerekiyor. Eğer onlar başarırlarsa şimdiye kadar elde ettiğimiz bütün kazanımlarımızın elimizden nasıl alındığını çok acı bir şekilde seyretmek zorunda kalırız.”

Memur Sen Samsun Yavuz Bayram 28 Şubat Tevfik Yılmaz Demir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ugurfb1907azizreis     2018-03-05 o günleri yasamiş insanların bu konuşmaları yapmaları çok doğru tevfik hocamız yavuz bayram bünyamim hocamız o günleri birebir yasamış kişiler uzaklaştırlmış kişiler. ama bu gün kendilerine yapılanları asla güçlü iken yapmadılar
GALERİLER