Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneğinden Mobid Butik İhracat Projesi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneğinden Mobid Butik İhracat Projesi
16.06.2017 13:10:01

 

Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneğinden Mobid Butik İhracat Projesi

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’nın “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi” bileşeni kapsamında Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneği tarafından “MOBİD BUTİK İHRACAT” isimli bir proje geliştirilmiştir. Proje ilimizde faaliyet gösteren 23 MOBİD üyesi mobilyacı üretici firmanın, rekabet gücünün arttırılması ve üye firmalardan ihracat yapmayanların ihracat yapmalarının sağlanması, yapanların ise mevcut pazarlarında artış ve yeni pazarlar ile tanışmasını sağlamak. Bunun sağlanması için firmaların yetkinliklerinin arttırılması çalışmalarını gerekleştirmek.” amacıyla proje faaliyetlerine başlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı “Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneği” (MOBİD) tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir. Hibe Programının bütçesi Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı ve MOBİD tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir.

Proje sözleşmemiz 01.06.2017 tarihinde imzalanarak çalışmalara başlanmıştır. Ekonomi Bakanlığımızın destekleri Türk sanayisine ve üreticilerine bulunmaz bir fırsat sunmuştur. Bu desteklerden Türkiye’nin her yerindeki sanayicinin yararlanması, hem bölgesel hem de Türkiye’nin kalkınması için önem arz etmektedir.

Özellikle mobilya sektöründeki üreticilerin çok sattığı ülke pazarlarının daraldığı bu dönemde, yeni pazarlara Şirketlerin uluslararası alanda rekabetçiliğini arttırması ve dolayısıyla ihracatlarını büyütmeleri amacını güden bu teşvikler kapsamında işbirliği kuruluşlarına da önemli görevler düşmektedir.

Asıl amaç olarak, var olan dış pazarlarında ihracat artışı ya da yeni pazarlar bulunması için ihtiyaç analizi sonuçları dikkate alınarak, hazırlanacak bir iş planı ile ihracat stratejilerinin hazırlanması ve firmaların rekabet güçlerinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu plan çerçevesinde, şirketlerimizin ilgili konularda varsa bilgi eksiklerini tamamlamak, yetkinliklerini arttırmak, tasarım güçlerini arttırmak ve verimlilik artışı yoluyla kalite ve maliyetlerini düşürmek, böylece uluslararası pazarlarda ihracatlarını arttırmak hedeflenmektedir.

Proje yönetim komisyonu başkanlığına Dernek başkanı Erkan Malkoç getirilmiştir. Öncelikli faaliyet olarak firmalarımızın ihtiyaç analizi,analiz sonrası gerekli görülen eğitimlerdir. Adı geçen faaliyetlerden sonra yurt dışı fuarlara gidilecek ve ilimize farklı ülkeden mobilya alım heyetleri getirilecektir. Bu faaliyetler sonucunda ilimizden mobilya ihracatı yapılmasına katkı sağlanacaktır.

Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneği Erkan Malko mobilya sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert