Samsun Rumeli Derneklerinden Patrik Bartholomeos’a Ayin Tepkisi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Rumeli Derneklerinden Patrik Bartholomeos’a Ayin Tepkisi!
03.11.2018 09:14:05

 

Samsun Rumeli Derneklerinden Patrik Bartholomeos’a Ayin Tepkisi!

Samsun Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu, Fener Rum Patriği Bartholomeos'a Nebiyan Dağı ve Bafra'da yaptığı etkinliklerle cevap verdi.

Samsun'u ziyaret eden ve gezisi sırasında Pontus çetelerinin kan döktüğü Çağşur köyündeki kilisede ayin düzenleyen Fener Rum Patriği Bartholomeos 'a tepkiler devam ediyor.

Samsun'un güçlü sivil toplum örgütlerinden olan Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu KARDEF 2 Kasım Cuma günü yaptığı iki etkinlikle Patrik'in tahriklerine karşı sesini yükseltti.

KARDEF yönetim kurulu ve beraberindekiler, ilk olarak, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Pontus ayaklanmasına karşı yürütülen milli direnişin Samsun'daki sembol isimlerinden Fatma Çavuş'un mezarını ziyaret etti. Ondokuzmayıs ilçesine bağlı Dağköy'de kılınan cuma namazı sonrası Fatma Çavuş'un mezarı başında Yasin okundu ve dualar edildi. Burada kısa bir konuşma yapan Federasyon Başkanı Kemalettin Altınsoy, "Başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşında canla başla mücadele eden, bize özgür bir ülke teslim eden tüm kahramanlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Fatma Çavuş ve onun gibi milli ruhumuzun sembolleşmiş isimlerine minnet borçluyuz." dedi.

Dağköy'deki etkinliğe ilçede örgütlü tüm siyasi partiler katılırken duayı da ilçe müftüsü Emin Patan yaptı.

Aynı gün akşam, bu defa Bafra ilçesi Gazi Paşa Mahallesi camiinde "Kurtuluş savaşı şehit ve gazilerinin aziz ruhları için" mevlit okutan Federasyon yetkilileri, vatandaşların gösterdiği yüksek ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Bafra Belediye başkanı Hamit Kılıç'ın yanı sıra Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti ilçe yönetimleri tam kadro olarak mevlide katıldı. Mevlit sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından beş yüz kişilik cemaate pide ve ayran ikram edildi. Ayrıca Bafra'daki tüm Balkan dernekleri, Federasyonun etkinliğini eksiksiz destekledi.

    

Samsun Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu Bartholomeos Fener Rum Patriği Pontus çeteleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Denizli Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği     0000-00-00 Tebrik ediyor ve yanınızda olup desteklediğimizi bilmenizi istiyoruz.
Kaya Tuncer Çağlayan     0000-00-00 Evlad-ı Fatihanı tebrik ederim, 19 Mayıs’ın 100. Yıldönümünde sözde Pontus Rumlar’ı soykırım suçlaması ile karşılacak olan Türkiye buna hazır olmalı. OMÜ olarak 100. Yılda uluslararası Tarih Sempozyumu düzenleyeceğiz, konuyu enine boyuna ele alacağız inşallah. Samsun kamuoyuna 100. Yılda Amazon kadını heykeli yerine Fatma Çavuşun heykelini dikmeyi öneriyorum. Samsun halkının kabüllenmediği bu ucubeden kurtulmanın yanı sıra içte ve dıştaki Pontusçulara güzel bir cevap olur.,
GALERİLER