Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Evet için Buluştu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Evet için Buluştu
11.04.2017 13:45:46

 

Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Evet için Buluştu

Samsun’da yaklaşık 65 STK, Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adı altında bir araya gelerek, 16 Nisan’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Referandumu ile alakalı olarak bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

SİYASİ İSTİKRAR İÇİN EVET

Siyasi istikrarsızlık ülkemizin temel sorunlarından birisidir. Siyasi istikrarsızlık; gelişme aşamasındaki demokrasimizin örselenmesine, ekonomik kalkınma ve büyümenin yavaşlamasına sebep olmaktadır. Demokrasimizin aldığı her yaradan sivil toplum kuruluşlarımız da derinden etkilenmektedir. İstikrarsız dönemlerin en büyük mağdurlarından biri de sivil toplum kuruluşlarıdır. Siyasi istikrarsızlığın temel kaynağı ise “Parlamenter Sistem”dir. Parlamenter Sistem’in barındırdığı dezavantajların, ülkemizin istikrarlı bir şekilde yönetilmesine fırsat oluşturmadığını düşünüyoruz. 93 yıllık Cumhuriyet tarihinde 65 hükümet kurulmuştur. Hükümetlerin ortalama ömrünün 1,5 yılın altında olduğu bir politik ortamda büyümeden, kalkınmadan ve istikrardan söz edilemez.

16 Nisan Referandumunun; bu ülkede istikrarsız zeminin yok edilmesine, umutların yeşermesine, uzun hükümetler döneminin başlamasına, Devletimizin 50 yıllık, 100 yıllık, 1000 yıllık planlar yapabilmesine ve ülkemizin hızlı bir şekilde kalkınmasına vesile olacağına yürekten inandığımız için EVET.

VESAYETE KARŞI OLDUĞUMUZ İÇİN EVET

Milletten kopuk, millete rağmen milleti yönetmeye çalışan vesayetçi anlayıştan Milletimiz ve Devletimiz çok çekti. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan ve en son 15 Temmuz vesayetçi anlayışın tezahürleriydi. Aziz milletimiz ve milletimizin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları, ferasetleriyle, cesaretleriyle bu kara dönemleri kapatmasını hep başardı. Böyle kara dönemlerin bir daha yaşanmaması için 16 Nisan tarihinin bir dönüm noktası olduğuna inanıyoruz. Bu tarihi oylamada güçlü bir şekilde EVET çıkması halinde; vesayet devrinin kapanacağına ve ülkemizin güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğine inandığımız için, ham demokrasi değil tam demokrasi için EVET.

KUVVETLER AYRILIĞI İÇİN EVET

Yasama’nın (TBMM) halk tarafından seçilerek asli görevi olan yasama faaliyetini yapacağına, milletvekillerinin bakan olma hayali kurmadan, iş ve işçi bulma kurumu gibi çalışmaktan kurtularak milletin ihtiyacı olan yasaları çıkarmaya odaklanabilecekleri ortamın oluşacağına inandığımız için, Yürütme’nin(Başkan ve Hükümet) doğrudan halk tarafından seçilip meşruiyetini halkın kendisinden almasıyla, vekillerden ayrıca bir destek almak zorunda kalmayacağı ve halk nezdinde, yargı önünde hesap vereceği için, Yargı’nın iç çekişme ve iç seçim endişesiyle siyasallaşmaktan, gruplaşmaktan kurtulup adaletli kararlar vermeye odaklanabileceğini düşündüğümüz için EVET.

SİVİL BİR ANAYASA İÇİN EVET

Ruhunu 27 Mayıs 1960 darbesinden alan, 12 Eylül askeri darbesiyle oluşturulmuş ve halen birçok problemi içinde barındıran mevcut anayasamızın; 16 Nisan Referandumu ile biraz daha demokratikleşeceğine ve yeni tam demokratik, sivil bir anayasa oluşturmanın zeminini hazırlayacağına inandığımız için 16 Nisan da EVET.

MİLLİ VE YERLİ HÜKÜMETLER İÇİN EVET

Devletin başının doğrudan halk tarafından seçilmesi ve yürütmenin halkın seçtiği Başkan tarafından oluşturulması sayesinde, dışarıdan müdahale, manipülasyon ihtimalinin ortadan kalkacağına, milletiyle bütünleşmiş, milli değerlere bağlı yerli ve milli hükümetler kurulacağına, Ülkemiz üzerine oyun oynayan dahili ve harici düşmanların oyunlarının bozulacağına inandığımız için EVET.

Kısacası İSTİKRAR, İSTİKBAL  ve İSTİKLAL için, 16 Nisanda Samsunumuzun 68 Sivil Toplum Kuruluşu olarak halkımızı “EVET” demeye çağırıyoruz. 

Referandum Samsun Sivil Toplum Kuruluşları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert