Samsun Tarihine Yolculuk
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Tarihine Yolculuk
10.03.2020 17:23:50

 

Samsun Tarihine Yolculuk

Samsun Tarih Derneği Başkanı-Tarihçi-Yazar Emin Günaydın, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine, Samsun tarihini anlattı.

18 Kadın Milletvekilinden Biri Samsun’dan Çıktı

Atakum Anadolu İHL konferans salonunda gerçekleşen konferansa tarihe ilgisi olan öğrenciler katıldı. Bir imam hatipli olarak imam hatiplilerin arasında bulunmaktan gurur duyuyorum diyen Tarihçi-Yazar Emin Günaydın, “ Samsun’da ilk yerleşim yerleri Tekkeköy mağaralarıdır. İlk başlarda Samsun gâvur ve Müslüman olarak ikiye ayrıldı. Samsun kalesi Danişmentliler tarafından deniz kenarına kurulan ilk kale olarak bilinir. Şu an Zeytinlik denen bölgeye ismi daha önceden o bölgede yetiştirilen zeytinlerden dolayı verilmiştir. II Abdülhamid döneminde hükümet konağı hızlandırılıyor ve Samsun’da hükümet konağı açılıyor. Yine II Abdülhamid döneminde sular kuyulardan çıkarıldığı için, Samsun’da onun ismiyle anılan Hamidiye Çeşmesi kuruldu. Temel bilmeden, tarih bilmeden yapılan restorasyonlar tarihi eserleri bu hale getirdi. 1950’de Samsun Yunan gemisi tarafından 4 saat bombalandı. Samsun Hükümet Konağı’nın yıkılmayan kısımları restorasyoncular tarafından komple ortaya çıkarıldı. Şu an Atatürk Anadolu Lisesi’nin bulunduğu yerde 1924 yılında ‘Daru’l-l Eytam’ bulunuyor. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğinde, 18 kadın milletvekilinden biri Samsun’dan çıkar. O kişi Meliha Ulaş’tır.” diye konuştu.

Çocuklar, Kendi Ülkesinin Hudutlarını Çizemiyor

Tarihçi-Yazar Emin Günaydın, “Öğrencilere tarihlerini bilmesi gerektiğini belirtirken, uzun yıllardır Tarih öğretmenliği yapıyorum ve gördüğüm şey şu; çocuğu tahtaya çağırıyorum ve çocuk kendi ülkesinin hudutlarını çizemiyor. Siz kendi tarihinizi de dünya tarihini de bilin. Geçmişini, tarihini bilmeyen gençlik geleceğine yön veremez.” dedi.

Samsun Tarih Derneği Başkanı Tarihçi Yazar Emin Günaydın Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi Samsun Tarih Derneği Başkanı Tarihçi-Yazar Samsun Tarihi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER