Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Arı Yetiştiricilerini Arı hastalıklarına karşı bilgilendirdi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Arı Yetiştiricilerini Arı hastalıklarına karşı bilgilendirdi!
12.02.2019 09:10:00

 

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Arı Yetiştiricilerini Arı hastalıklarına karşı bilgilendirdi!

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü tarafından, İlimizde faaliyet gösteren arı yetiştiricilerimize yönelik ‘Arı Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele’ konulu eğitim toplantısı düzenlendi.

Toplantı ile ilgili açıklama yapan Samsun Tarım Orman İl Müdürü Nail Kırmacı “Son yıllarda yaşanan iklim değişiklikleri, sıcaklık ve yağış düzensizlikleri gibi nedenlerle özellikle nektar akışı zamanında arı kolonilerinin yeterince bal ve polen stoku yapamaması gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kış aylarına kovanların yeterince besin kaynağıyla girilememesine ilave olarak kışa girerken maruz kalınan arı hastalık ve zararlıları ile birlikte yeterli mücadelenin yapılmaması ve zirai ilaçlama sonucu pestisitlere maruz kalınması gibi sebeplerin etkisiyle erken ilkbahar mevsiminde ciddi koloni kayıpları ortaya çıkmaktadır. Sahada yaşanan bu sorunların çözümüne yönelik bir eğitim toplantısı düzenledik.” Diye konuştu.

Toplantı Şube Müdürü V. Hasan Gürkan FERENDECİ, Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Rasim KAPLAN, Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekimler Dr. Rahşan AKPINAR ve Dr. Selma KAYA, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü personelleri ve arı yetiştiricilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardındanVeteriner Hekimler Dr. Rahşan AKPINAR ve Dr. Selma KAYA, Varroa, Nosema, Avrupa ve Amerika Yavru Çürüğü gibi sahada karşılaşılabilecek hastalıklar başta olmak üzere, komşu olan ülkelerde bulunan ve Ülkemize bulaşma ihtimali olabilecek arı hastalıkları ve zararlıları ile birlikte bakteriyolojik, paraziter ve virolojik arı hastalıkları ile ilgili gerçekleştirdikleri sunumların ardından Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüz personelleri tarafından Arı Yetiştiriciliği ve desteklemelere ilişkin bilgi verildi.

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Arı Yetiştiriciliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER