Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Amazon kadınlar isminden vazgeçmiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Amazon kadınlar isminden vazgeçmiyor!
27.01.2018 09:55:42

 

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Amazon kadınlar isminden vazgeçmiyor!

Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde Samsun’da kadın alanında çalışan sivil toplum kuruluşları ürünlerini Samsun Amazon Kadınlar Çarşısı ismi ile gün yüzüne çıkartma hususunda ısrar ediyor.

Samsun Valiliği Yerel Eşitlik Birimi Sorumlusu Sosyal Hizmet Uzmanı Hicran Karadoğan Kınık tarafından yapılan açıklamada, “Samsun İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulumuz, Aralık 2017 tarihinde yapmış olduğu Teknik Kurul Toplantısında bu yıl yapılacak olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlik Programı kapsamında kadın emeğinin görünürlüğünün artırılmasını amacıyla  “Samsun Amazon Çarşısı”  adıyla kadın emeği pazarı oluşturulmasını kararlaştırılmıştır” denildi.

Açıklama şöyle devam ediyor;

"Çorbada Tuzumuz, Ekonomide Sözümüz Var "  sloganıyla yola çıkan çalışmanın,  8-10 Mart 2018 tarihlerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilmesi planlanıyor. Samsun Amazon Çarşısı, il merkezinde ve ilçelerde yaşayan üreten kadınların yanı sıra kadının el emeğinin değerlendirilmesine yönelik çalışmaları yürüten kamu kurumu, belediye veya sivil toplum kuruluşlarına da açık.

İlimizde ilk kez düzenlenecek olan Samsun Amazon Çarşısı,  marka olan veya olma yolunda ilerleyen, geleneksel ürünleri yeniden yorumlayarak pazara uygun hale dönüştürerek özgün ürünler ortaya koyan tüm girişimci kadınların kendilerini geliştirmeleri için farklı alanda eğitimleri de kapsıyor”

DERNEĞİN KURUCUSU FETÖ’DEN İHRAÇ EDİLDİ

Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu ve Samsun Büyükşehir Belediyesi şimdi de FETÖ’den atılan ve hapis cezası alan Hakan Leblebici’nin kurucularının arasında yer aldığı kadın derneğine Amazon Çarşısı kurduruyor.

Kahraman Ordumuzun kahraman Mehmetçiği sınırda Allah Allah nidasıyla çarpışırken, Mehmetçik kadar kahraman ve yiğit Türk kadını cephe gerisinde elleriyle askere mühimmat yapar, kışlık kazak, atkı, bere örerken, Türk bayrağı dikerken Yunanlı masalcı Homeros’un kitabında geçiyor diye sapık bir efsane olan Amazon Kadınların anavatanını Samsun kabul edilerek Amazon Çarşısı kurulmasına izin veriliyor.

Aklı başında bütün tarihçilerin fikir birliğine vardığı Amazon ile ‘Samsun’un uzaktan yakından alakası yok’ bilimsel gerçeğine rağmen, Samsun’u Amazon Kent ilan eden sapık zihniyet, Samsun’a bir Amazon heykeli yapmakla kalmayarak, Samsun Batı Park’ı Masonların sembolü olan aslan heykelleriyle doldurdu.

Milattan önce Samsun ve çevresinde yaşadıklarına dair sadece Homeros’un mitolojik kitabında Termedon’da yaşadıklarından bahsedilen Amazon Kadınlarına şimdi de, kurucularından birisi OMÜ’den ihraç edilen ve hapis cezası alan Prof. Dr. Hakan Leblebici’nin de yer aldığı Bayan Derneği ELVİN DER sahip çıktı.

 Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu ve Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anma Programı çerçevesinde, ELVİN DER tarafından marka olma yolundaki girişimci emekçi kadınlar için 8/10 Mart tarihleri arasında Samsun’da Amazon Çarşısı kurulacak.

HANIMELİ DEĞİL AMAZON ÇARŞISI

Elveren İnsanlar Derneği (ELVİNDER) Başkanı ve Samsun Valiliği İl Kadın Hakları Koordinasyon Kurulu üyesi Yeşim Gürsoy, “Bu kurduğumuz Amazon Çarşısı sürekli bir çarşı değil. 3 gün açık kalacak. Ancak asıl amaç girişimci, üreten, Samsunlu kadınların Samsun içinde böyle bir pazara sahip olmaları. Türkiye’deki birçok ilde Gaziantep, Eskişehir, Bursa, Safanbolu, İstanbul’un semt pazarları, Diyarbakır, Ege Bölgesindeki bütün illerde böyle Hanımeli Pazarları var. Samsun’da da Samsun Amazon Çarşısı adı altında oluşturulmasını istiyoruz” diyerek kurulacak olan çarşıya isminin Hanımeli yerine Amazon Çarşısı ismi verileceğini teyit etti.

​Samsun Valiliği Samsun Büyükşehir Belediyesi FETÖ Amazon Çarşısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert