Samsun Valiliğinden Açıklama
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valiliğinden Açıklama
08.12.2016 11:05:12

 

Samsun Valiliğinden Açıklama

Samsun Valiliği il genelinde yapılacak gösteri ve yürüyüş gibi eylemler için 48 saat önceden izin alınması şartı getirdi.

Samsun Haber - Samsun Valiliği, il genelinde yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, stant kurma, imza kampanyası, bildiri dağıtma, pankart asma, çadır kurma, oturma eylemi gibi etkinliklerin istismar edildiği gerekçesiyle OHAL kapsamında izne bağlanması kararı alındığını duyurdu.

Samsun Valisi İbrahim Şahin'in imzasıyla yayımlanan konuyla ilgili açıklamada şöyle:

Terör örgütleri, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kast eden eylemlerini çok farklı yol ve yöntemlere başvurarak sürdürmektedir. Bir yandan yollara el yapımı patlayıcı döşemek, güvenlik kuvvetlerimize ve masum vatandaşlarımıza karşı silahlı saldırıda bulunmak gibi terörist yöntemler kullanırken, öte yandan Anayasa ve Yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri gibi temel hak ve hürriyetler istismar edilmektedir.

2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanununun Tedbirler başlıklı 11. Maddesinin (m) bendi, "Kapalı ve açık yerlerde yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, ertelemek, izne bağlamak veya toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı yer ve zamanı tayin, tespit ve tahsis etmek izne bağladığı her türlü toplantıyı izletmek, gözetim altında tutmak veya gerekiyorsa dağıtmak" hükmüne amirdir.

2935 Sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11. Maddesinin (m) bendi 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11/A ve 11/C maddesi ile 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanununun 17. ve aynı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 23. Maddesine istinaden; huzur ve güvenliğin sağlanması, kişi dokunulmazlığı, milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla;

Samsun il sınırları içinde 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü, Basın Açıklaması, Stant Kurma, İmza Kampanyası, Bildiri Dağıtma, Pankrt Asma, Çadır Kurma, Oturma Eylemi vb." etkinlikler ile 2559 Sayılı Polis ve Salahiyet Kanunu’nun Ek-1’inci maddesi kapsamında umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, açıklama ve çeşitli şekillerde gösterilerin "İzne bağlanmasına" karar verilmiş olup, bu nedenle, ilgili Kurum, Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşları yapacakları gösteri ve basın açıklamasını en az 48 (Kırksekiz) saat önceden OHAL Bürosuna bildirecekler, izne müteakip gerekli işlemler yapılacaktır.

Tüm ilgililere ve vatandaşlara duyurulur, emir ve yasaklara uymayanlar hakkında fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66’ncı madde hükmü gereği ve 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanacağı ve ayrıca adli işlem tesis edileceği ilan olunur."

Samsun Valiliği ohal Samsun Valisi İbrahim Şahin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert