Samsun Valiliği’nden MHP Samsun Milletvekiline cevap
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valiliği’nden MHP Samsun Milletvekiline cevap
24.02.2018 10:25:34

 

Samsun Valiliği’nden MHP Samsun Milletvekiline cevap

Samsun Milletvekili Erhan Usta’nın, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, artan uyuşturucu kullanımına dikkat çekebilmek adına Canik ilçesinden örnekler vermesi üzerine Samsun Valiliği’nden açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi;

‘Canik ilçemizin toplam nüfusu 2018 yılı verilerine göre 99.719 olup, 86.376 vatandaşımız polis sorumluluk bölgesinde ikamet etmektedir.

Canik İlçemizde 2017 yılı içerisinde polis sorumluluk bölgesinde toplam 3.037 asayiş olayı meydana gelmiş olup olaylardaki aydınlanma oranı ülke ortalamasının 17 puan üzerindedir.

Canik ilçemizin Samsun ili Polis sorumluluk bölgesi nüfus içerisindeki payı 9,27’ dir, İlimiz polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen Asayiş olaylarının ise 9,79’ u ise yine Canik ilçemizde gerçekleşmekte olup, meydana gelen olay sayısı nüfusu ile orantılıdır.

Uyuşturucu ve Organize Suçlar:

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Canik İlçesinde 2017 yılı başından bu tarihe kadar yapılan operasyonlarda 383 adet uyuşturucu yakalaması olayı gerçekleştirilmiş, bu olaylarda 496 şüpheli yakalanmış, 47 şüpheli tutuklanmıştır. Sokak satıcılarına yönelik yapılan bu operasyonlarda satışa konu 3 kg 810 gr esrar maddesi, 2625 adet ecstasy hap, çok sayıda paketler halinde 1 kg 465 gr sentetik cannobinoid maddesi ele geçirilmiştir.

KOM Şube Müdürlüğümüzce Samsun genelinde faaliyet gösteren organize suç örgütlerine yönelik yapılan çalışmalarda;

İlimizde; örgütlü olarak Uyuşturucu Ticareti, Nitelikli Yağma, Silahla Kasten Yaralama, Tehdit, ruhsatsız silah bulundurma, bahis ve kumar oynatma v.b. suçlarına karıştıkları tespit edilen 2 ayrı organize suç örgütüne yönelik operasyonlar gerçekleştirilmiş,

Bunun dışında Canik İlçesinde Sokak çetesi olarak tanımlanan organize suç gruplarına yönelik 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarda özellikle İlimiz Canik ilçesi ve civarında örgütlü olarak; uyuşturucu ticareti, kasten öldürme, kasten yaralama, yağma, tehdit, iş yeri ve araç kurşunlama vb. suçlarını işleyen şüphelilere 28.07.2017 tarihinde operasyon yapılmıştır.

Bunlar ile birlikte KOM Şube Müdürlüğümüzce 2017 yılı başından günümüze kadar Organize Suç Örgütlerine ve ruhsatsız silah tacirlerine yönelik toplam 30 ayrı operasyon yapılmış, 155 şüpheli yakalanmış, 49 şüpheli hakkında tutuklama, 21 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.

Bu operasyonlarda 4 adet uzun namlulu otomatik silah, bu silahlara ait 142 adet otomatik tüfek fişeği,  83 adet tabanca ve 1198 adet tabanca fişeği, 20 adet kurusıkı tabanca, 10 adet av tüfeği ve 331 adet tüfek fişeği ele geçirilmiştir.

Asayiş Olayları ve Suç Önleme Çalışmaları:

Canik İlçesinde 2017 yılı başından bu güne kadar; 4 Kasten Öldürme, 70 silahla ve kesici aletle yaralama, 11 adet Yağma (Gasp) olayı meydana gelmiş, olayların failleri suç aletleri ile birlikte yakalanarak adli makamlara sevki sağlanmıştır.

Suç önleme faaliyetleri kapsamında her gün motorize Narkotim ve Yunus ekiplerimiz tarafından park bahçe uygulamaları ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de katılımı ile riskli görülen cadde ve sokaklarda şok uygulamalar yapılmaktadır.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüz koordinesinde uyuşturucunun sokakta ulaşılabilirliğinin önlenmesi kapsamında; Canik İlçesinde riskli olarak görülen bölgelere girişi sağlayan Selahattin Eyyübi Caddesi ile Şehit Mesut Birinci Caddesinde 01.07.2017 tarihinden itibaren her gün Narkotik, Asayiş, Çevik Kuvvet ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce ortaklaşa “Alan Denetimi” uygulamaları başlatılmıştır.

Yapılan bu suç önleme faaliyetleri çalışmalarda 2017 yılı başından günümüze kadar Canik İlçemizde 62 adet tabanca, 57 adet tüfek, 54 adet kurusıkı tabanca ve 139 adet kesici ve delici alet elde edilmiş, 5326 Sayılı Kabahatler Kanun kapsamında ise 694 kişiye idari para cezası tatbik edilmiştir.

Emniyet Müdürlüğümüzce Suç ve Suçlulara karşı çalışmalarımız aralıksız ve kararlılıkla devam etmektedir.

Erhan Usta Narkotik Suçlar Canik Samsun Valiliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
misafir     2018-02-25 Devlete halk yardımcı olmk zorunda sokağında kimin ne yaptığını herkes bilip sessiz ka lıyor Övünüyorlar iyi zamanda büyüttük sokaktakilerdende sorumluyoz oysa sen büyüt tün ama torunlarına geleceğmize musallat olcaklar Allah korusun uzmanlar 12 yaşa in di diyor çok acı Halk ihbar etmeli emniyet asla deşifre etmiyor ihbarcıyla irtibata bile geçmiyor koruma adına Ben ediyorum sonrada basında tutuklandıklarını gördükçe vic danım rahatlıyor anne olarak çokda ettim devamda edicem insanlık görevi
zafer     2018-02-24 eee sonuç kirli çamaşırlar ortaya saçılmış.. demekki canikte suç potansiyeli uyuşturucu yüksek.. rakamları bilmiyorduk öğrendik .. demekki daha fazlaymış suç oranı
GALERİLER
Advert
Advert