Samsun Valisi Osman Kaymak OMÜ Camiakademi’yi Ziyaret Etti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valisi Osman Kaymak OMÜ Camiakademi’yi Ziyaret Etti
06.11.2017 09:59:53

 

Samsun Valisi Osman Kaymak OMÜ Camiakademi’yi Ziyaret Etti

Samsun Valisi Osman Kaymak Ondokuz Mayıs Üniversitesi OMÜ Kampüs Camii altında bulunan Camiakademi Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti.

Vali Kaymak, Üniversite kampüsü içerisinde 2012 yılında faaliyetlerine başlayan, “Mabedin ve Mektebin Gölgesinde Bir Gençlik” ve “Çift Kanatlı” sloganları ile gençliğe kapılarını açan Camiakademi Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti.

Camiakademi’nin tezi ve projesi kendisine ait olan OMÜ Kampüs Camii Uzman İmam-Hatibi Mehmet Atalay ‘Camiakademi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kampüs Camii bünyesinde 2012 yılında cami merkezli danışmanlık ve eğitim hizmetleri çerçevesinde tamamen üniversite öğrencilerine yönelik olarak başlatılan ve yürütülen bir projedir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü ile birlikte yürütülen bu çalışma yurt içinden ve yurt dışından gelen kadın-erkek öğrencilerin cami külliyesinde kendilerine ait özel mekanlarda manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin cami görevlileri ve gönüllü üniversite öğrencileri tarafından yürütüldüğü ve fakülte ayrımı gözetmeksizin gençlerin kültürel, sosyal, sportif, bilimsel ve sanatsal alanlarda kabiliyetlerini mabedin gölgesinde gerçekleştirme fırsatı buldukları bir proje olması hasebiyle Türkiye’de güzel bir örnek teşkil etmiştir.

Öğrencilerin kampüste yoğun ders programlarının arasında nefes aldıkları, manevi anlamda beslendikleri, ihtiyaçlarını karşıladıkları, kahvaltı yapabildikleri, değişik fakültelerden ve uyruklardan öğrencilerin camide birbirlerine kardeş oldukları bir çalışmadır. Hafta içi düzenli olarak hanımlara ve beylere yönelik, sahasında uzman kişiler tarafından hazırlanmış sunumlara 100-150 kişilik öğrenci katılım göstermektedir. Her sene Camiakademi’deki eğitim faaliyetlerine katılanlara cami merkezli mezuniyet programları düzenlenmektedir. Ayrıca yabancı uyruklu kardeşlerimizin maddi ve manevi anlamda destek buldukları ve kendi memleketlerinin sıcaklığını bulabildikleri bir ortam olmuştur. Gerçekleştirilen faaliyetlerden, projelerden, etkinliklerden bazıları; Erkek ve kadınlara ayrı Kitap Okuma Grupları, Teknik ve Sosyal Geziler, 3 boyutlu yazıcı destekli drone atölyesi, İlçe Gençlik Merkezleri ile ortak düzenlenen Kısa Film Atölyesi, Teknik Eğitimler, Karate Kursu, İlçe Gençlik Merkezleri ile ortak düzenlenen Seher Buluşmaları, KYK Yurtları ile ortak düzenlenen manevi danışmanlık sunumları, Kur'an, Akaid, İlmihal ve Siyer dersleri, Liselere yönelik eğitici ve sosyal sunumlardır.  

Kampüsün dinamizminde; eğitim sisteminin ve dünyanın girdabında boğulanlara liman, heyecanlarına ve sevinçlerine de “Allah’ın Evi” mekan olsun istiyor; “Yeryüzü size mescid kılındı” şuurundan cemaatteki duruşunu cemiyette de koruyan, kardeşinin derdiyle rahat uyuyamayan tek yürek bir hareketi temsil ediyor. İslam’a ve Müslümanlara dört bir yandan yağan kara propagandalara en güzel cevabı, renk, ırk, ideoloji ayrımı yapılmayan muhabbet meclisleriyle veriyor. Gençleri; yarının umudu olduğunu yüreğinde hisseden, o heyecanla kendini ilim, şuur ve ahlak ile donatan, hareketli bir gençliğe davet ederken, camii merkezli sohbet, ders, çeşitli proje ve atölye çalışmalarıyla tüm bunlara imkân sağlıyor. Yapılan her çalışma apayrı bir heyecan uyandırıyor ve hakikate susamış gönüllere ummandan damlalar düşüyor. dedi.   

Kendisine bu güzel projesi ve gençlere verdiği emekten dolayı teşekkür eden Kaymak, öğrencilerle sohbet ederek, başarılar diledi.

Camiakademi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diyanet İşleri Başkanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert