Samsun Valisi Osman Kaymak: Samsun'u Her Alanda Süper Lig'e Taşıyalım
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valisi Osman Kaymak: Samsun'u Her Alanda Süper Lig'e Taşıyalım
17.04.2018 09:40:07

 

Samsun Valisi Osman Kaymak: Samsun'u Her Alanda Süper Lig'e Taşıyalım

Samsun Valisi Osman Kaymak, Turizm Haftası Etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen sergi açılışı, konferans ve Turizm İstişare Toplantısı'na katıldı.

Kaymak burada yaptığı konuşmasında, “Bu gün burada turizm istişare toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda Samsun’un turizmini masaya yatıracağız. Turizm sektörü gerçekten bacasız fabrika denilen bir sektör. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 hedefleri olarak 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefi koymuştur. Türkiye olarak bu hedefe ulaşmak için yoğun çalışmamız lazım. Samsun büyük potansiyeli olan fakat bunu her alanda çok iyi kullanamayan bir il. Bu alanlardan biri de turizm konusu. Turizm de çok geniş imkanlara sahibiz ama bunu çok iyi kullanamadığımızı düşünüyorum. Ama artık bunu kullanmak için çok iyi zamana ulaşmış durumdayız. O çerçevede bu tür toplantılar bizi geleceğe taşıyacak, Samsun kabuğunu kıracak ve bu sayede sıçrama yakalayacaktır. Bu toplantıyı önemsiyorum ve bu tür toplantıların bundan sonra da devam etmesini diliyorum.

 Samsun kendini iyi tanıtamadığı için çevre il ve ilçeler turizmden bizden çok daha iyi pay alırken, biz bundan istediğimiz ölçüde yararlanamıyoruz. Grasnador’a başlatılan direkt uçak seferleri çok önemli. Bu seferleri sadece turizm anlamında düşünmüyoruz.  Aynı zamanda bu seferler ticaret hacmimizin artmasına da katkı yapacaktır. Turizm ve ticaret iç içe konular. Ortadoğu ülkelerinden yapılacak direkt uçuş seferleri için  de yoğun çalışmalarımız var. Direkt uçuşlar en yakın zamanda Kuveyt’ten başlayacak. Bu konuda Sayın Sağlık Bakanımızın da girişimleri var. Türk Havayollarının Arabistan, Kuveyt veya Lübnan’dan direkt seferlerin yapılması konusunda çalışmalarımız var. Tabi ki, bu işler biraz arz talep meselesi. Türk Havayolları diyor ki, ben sana sefer koyacağım ama sen uçağı doldurabilcek misin? diyor. İşte sorun burada. Samsunlu geleceğine sahip çıkacak. Bu kadar çaba sarf edip hep birlikte el ele verirsek biz bu sorunu çözeriz.”dedi.

SAMSUN’U TÜRKİYE’NİN KULLANIMINA AÇAMIYORUZ

Samsun’un bölgenin Amiral Gemisi olduğunu söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, “Turizmde de böyle olmak durumundayız. Karadeniz Bölgesi'nde bizden daha büyük potansiyeli olan bir il yok. Maalesef kendi içimizdeki birlikteliği, ortak aklı çalıştıramadığımız için Samsun istediği seviyeye ulaşamıyor. Turizm denince Sağlık Turizmi de akla geliyor. Dünyada sağlık turizminin cirosunun 500 milyar dolar olduğu söyleniyor. Biz bundan ne karar pay alabiliriz. Samsun sağlık sektöründe çok güzel imkânlara kavuştu. Sayın Sağlık Bakanımız sayesinde inşallah ilimize Şehir Hastanesi ve diğer hastaneler yapılıyor. İlimizde özel hastanelerde çok güçlü durumda. Bunları da bu toplantılarda masaya yatırarak sağlık turizmini de pazarlamalıyız diye düşünüyorum. Ondokuz Mayıs Üniversitemiz Türkiye’de en çok yabancı öğrenci kabul eden üniversitelerden biri. Şu an üniversitemizde 4 bine yakın yabancı öğrenci öğretim görmektedir. Bu sayı her geçen yıl daha da artacaktır. Bütün bunları düşündüğümüz zaman Samsun bu potansiyellerini kullanmaya başlayan illerden birisi konumunda ama hep söylediğimiz gibi tanıtım eksikliğimiz var. Şu an ilimizde otellerimizi tam dolduramıyoruz. İlimizdeki doğal ve kültürel güzelliklerimizi tam anlamıyla tanıtıp, Türkiye’nin kullanımına açamıyoruz. Bu konuda hep beraber birlikte çalışmak durumundayız.”şeklinde konuştu.

Samsun’da Sayın Kalkınma Bakanımızın başkanlığında geçen hafta bir toplantı gerçekleştiğini hatırlatan Vali Kaymak, “Sayın Bakanımız tanıtımla ilgili olarak Orta Karadeniz Ajansı’nı kullanmamızı söyledi. Tanıtımla ilgili olan iller Orta Karadeniz Ajansına proje sunsunlar. Şu an aslında bizim için de çok uygun bir ortam. Ajansımızın ilimizin kalkınmasına yönelik olarak bu güne kadar yaptığı çok ciddi çalışmaları var. Ama artık turizme yoğunlaşmak durumundayız. Samsun hep beraber çalışarak bu sorunu aşacaktır diye düşünüyorum. Kayak tesisi, kaplıcası, kanyonu ve kuş cenneti gibi güzellikleri ve bir çok değeri olan bir iliz ama bunlardan ne kadar yararlanıyoruz dendiği zaman duruyoruz. Samsun her alanda insan yapısıyla, bölgesiyle bölgeye önderlik yapacak kapasiteye sahip. İbni Haldun diyor ki, ‘Coğrafya yörelerin kaderidir, insanların da karakterini belirler.’ Aslında coğrafya Samsun’a diyor ki, sen bölgenin merkezisin. O anlamda insan alarak da bütün sektörlerin merkezi olmak durumundasın. Lütfen coğrafyanın bize yüklediği bu kaderi hep birlikte farkedelim. Bu kader ve karakter doğrultusunda diğer illere öncülük yapalım.”dedi.

COĞRAFYA DİYOR Kİ SEN BÖLGENİN LİDERİSİN

 Sporda olduğu gibi bizim seyirci olmamamız gerektiğini söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak, konuşmasının sonunda, “Samsunspor’da bölgenin tanıtımı acısından bizim ortak değerimiz. Samsun geçmişte 30 sene Süper Lig’de kalmış. Ama biz uzaktan seyreder de elimizi taşın altına koymazsak, kusura bakmayın, Samsunspor da hiç istemeyiz ama belki alt liglere düşer. O anlamda takımımıza ilimize sahip çıkalım. Coğrafya diyor ki size sen bölgenin liderisin, Amiral Gemisi’sin diyor. Ama bizler öyle değiliz arkadaşlar. Kusura bakmayın ben Samsun’a yeni atanmış bir vali olarak bunu kabullenmiyorum. Samsun’da bunu kabullenmesin. İnşallah hep birlikte el birliği, gönül birliği yapalım Samsun’u turizmde, ticarette, istihdamda, sanayide Samsunspor özelinde her alanda Süper Lig’e taşıyalım.  Samsun’un görevi bu. Çevre iller bizden bunu bekliyor. Samsun gerçekten sahip olduğu Allah’ın verdiği bu lütfu, bu coğrafi güzellikleri çok iyi kullanırsa hem kendisine, hem de ülkemize büyük değer katacak, daha çok üretecek güçlü Samsun, Güçlü Türkiye oluşturacaktır diye düşünüyorum. Bu toplantımızın hayırlara vesile olması dileğiyle hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.”diye konuştu.

Samsun Samsun Valisi Osman Kaymak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert