Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak: Kenevir’in Vezirköprü’de üretilmesi bir milattır!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak: Kenevir’in Vezirköprü’de üretilmesi bir milattır!
21.09.2019 10:46:44

 

Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak: Kenevir’in Vezirköprü’de üretilmesi bir milattır!

Samsun Valisi Osman Kaymak, ilgili kurumların katılımıyla kenevir tohumu ve lif veriminde en kaliteli ürünün yetiştirildiği ve Türkiye’de pilot yer seçilen Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi’nde vatandaşlarla birlikte bilgilendirme toplantısına katılarak ilk hasadı gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Bayram Ay programın açılışında kenevirle ilgili bilgi verdi. Ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Aytaç, yaptığı konuşmasında, “2019 yılında Türkiye genelinde kenevir çok büyük yankı buldu. Sadece Samsun’da değil Türkiye’nin diğer 12 ilinde de kenevir tarımına başlandı. Kayseri, Malatya, Kütahya, İzmir, Antalya gibi illerde de kenevir tarımı yapılmakta. Kenevir endüstriyel olarak işlenmesi gereken bir ürün. İşlendikçe katma değeri artan bir ürün. İşleme tesislerinin de üretim yerlerine yakın olması lazım. Çünkü sapın içerisi boş olduğu için nakliye masrafları yüksek. Kenevire sadece parasal değer vermememiz de gerekiyor. Kenevir aynı zamanda toprağı da temizliyor. Toprakta yabancı otlarla mücadele ediyor ve bir sonraki sezona temiz bir tarla bırakıyor. Tarım sistemi içerisinde ilaç kullanmadan temiz bir tarla bırakır çiftçilere. Bir çiftçiden ‘Ben tarlamı temizlemek için ara sıra tarlama kenevir ekiyorum’ ifadesini duydum. İnşallah yakın zamanda Vezirköprü civarına kenevirin işlenmesi için sanayi sektörünün kurulmasını sağlayacağız.” dedi.

Kenevirin ve tohumun Vezirköprü’de üretilip, işlenmesi gerektiğinin altını çizen Vali Osman Kaymak, “Geçen yıl burada 4 çiftçi kenevir üretimi yaparken, bu sene 20 çiftçi, 460 dekar alanda üretim yapıyor. Üretim gittikçe de artacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından kenevir, Türkiye gündemine girdi ve Vezirköprü Narlısaray Mahallemiz merkez olarak kabul edildi. Bu bir milattır. Sıkıntı, ürettiklerimizi nasıl değerlendireceğiz konusundaydı. O konuda da hükümetimiz çok ciddi çalışmalar yapıyor. Sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ediyor. Pek çok devlet kenevirden yıllardır büyük gelir elde ediyor. Ama biz maalesef uyuşturucu nedeniyle yıllardır kenevir üretimini yasaklamışız. Bu çok kıymetli kenevirden yeterli anlamda yararlanamamışız. Türkiye artık bunları aşacak. Bütün tedbirleriyle, mevzuata ve kurallara uyarak kenevirden de en yüksek şekilde nasıl yararlanacağımızın arayışı içerisinde olacağız.” dedi.

Üretimin sorun olmadığını ifade eden Vali Kaymak, “Samsun toprakları bu iş için en uygun yer. İstenildiği kadar bunu üretebiliriz. Bunu üretmek kolay, işleme konusunda sıkıntı var. İşleme konusunda da devletimiz, her yönden arayış yapıyor. İlimize de çok sayıda firmadan talep geldi. Yabancı firmalarla da görüşmeler yapılıyor. Biz de bu ürünün burada üretilirken, burada işlenmesini istiyoruz. Hassasiyetimiz budur. Buradan tırlara yüklenip de başka şehirlerde işlenmesin. Burada üretilen ürünler, bu bölgede işlensin istiyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor. Kenevirin her parçası çok kıymetli. Tescilli tohum konusu da çok önemli. Dışarıdan gelen tohumlara dikkat edin. Tohumunuzu bozmayın. Bu anlamda bize güvenin. Biraz sabredin, önümüzdeki günler çok daha güzel olacak. Üretim miktarı daha çok artacak ve daha fazla para kazanacaksınız ama biraz sabır gerekiyor.” diye konuştu.

Yapılan çalışmalar ve yeni tesislerden sonra üretimin 2023 yılında çok olacağını söyleyen Vali Osman Kaymak, “Şu anda endüstri kurulursa elimizde yeterli kadar ürün yok. Ürünü çok ürettiğimiz zaman da endüstri hazır değil. İnşallah bu işin endüstri alanları da düzgün şekilde kurulacak. Türkiye’de de hızlı şekilde tohum ihtiyacı ortaya çıkacak. Bunu düşünerek, elimizde şu an 500 kilo kadar tohum var. 2023 yılına kadar bu tohumlar 150 tona ulaşacak. Şu anda 460 dekar alanda yapılan üretim de 60 bin dekar alana çıkacak. 2023’te inşallah 60 bin dekarda 150 ton tohum elde edecek kapasiteye ulaşacağız. O güne kadar da fabrikalar oluşacak. Güzel günler bizim için. Bu, Türkiye ve Samsun için çok önemli bir alan. Biz de bu çalışmaların içinde bulunduğumuz için kendimizi mutlu hissediyoruz. İnşallah başarılı oluruz.” diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısına ve kenevir hasadına ayrıca, Vezirköprü Kaymakamı Kudret Kurnaz, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, siyasi parti temsilcileri, vatandaş ve kenevir üreticileri katıldı.

 

Kenevir Samsun Valisi Osman Kaymak kenevir tohumu Vezirköprü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER