​Samsun’a ikinci üniversite hayal mi oldu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Samsun’a ikinci üniversite hayal mi oldu!
19.08.2017 11:05:47

 

​Samsun’a ikinci üniversite hayal mi oldu!

Samsun’a ikinci bir devlet üniversite kurulması ve kurulması ile ilgili açıklamalar bir süre önce hemen hemen her siyasetçinin ve bürokratın ağzında sakız olmuştu, hatırlarsınız…

Samsun’a ikinci bir devlet üniversite kurulması fikrini destekliyoruz ve şimdi bizde bu fikrin hayata geçmesi için bekliyoruz.

İkinci bir üniversitenin Samsun’a kazandırılmasının bilimsel açıdan ziyade şehrin ekonomisine, sosyo-kültürel yaşamına, idaresel faaliyetlerine, ideolojik yönelimlerine doğrudan ya da dolaylı olarak katkı sağlayacağı tartışılamaz. 

Gençlik ve Spor eski Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Samsun’da FETÖ’nün yapılanması olduğu bir üniversite vardı. O artık devletin elinde olan bir yapı. Samsun’da ikinci devlet üniversitesinin kurulması için de mutabakat sağlanmış durumda. İnşallah en kısa zamanda Samsun’daki bu üniversiteyi ikinci devlet üniversitesi olarak gençlerimizin hizmetine sunacağız” şeklinde bir konuşma yapmıştı.

Bakanlık gitti verilen sözler unutuldu mu? 

Yine Canik Belediye Başkanı Osman Genç “Bir an evvel bu şehirde 2. devlet üniversitesini açmalıyız. Yapılacak yer de hazır. FETÖ terör örgütünden el konulan üniversiteyi Samsun Üniversitesi yaparak 2018-2019 eğitim-öğretime yetiştirilmelidir” sözlerini söyleyeli çok zaman olmadı.

Şimdi ne değişti de herkes bu fikirden uzaklaştı? 

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş geçen yıl meclis tatildeyken vermişti müjdeli haberi.

Köktaş, “İnşallah 1 Ekim’de Meclis açıldıktan sonraki ilk mesaimiz kapatılan üniversiteler için olacak. Sayın Bakanımız ile birlikte Başbakanımızla da bu konuyu görüşerek kapatılan o binayı ikinci bir devlet üniversitesi olarak Samsun’a kazandıracağız. Diğer milletvekillerimizle de bunu konuyu görüşerek anlaştık. Farklı bir isimle yeni bir devlet üniversitemizi kazandıracağız inşallah.” demişti.

Sayın vekilimiz acaba başbakanımız mı istemedi, yoksa bu sözler unutulup gitti mi? 

Samsun halkı ikinci bir üniversitenin heyecanını yaşarken geçtiğimiz günlerde OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, OMÜ’ye devredilen Canik Başarı Üniversitesi binasına Samsun Meslek Yüksekokulu’nun taşınmasına karar verildiğini açıkladı.

Karar verildi verilmesine de kime soruldu? 

Samsun’a ikinci bir üniversite kazandırmak için her şey hazırken bir anda dev bir Meslek Yüksekokulumuz oldu. Öyle binanın dev olduğuna falan da bakmayın Samsun MYO’da 2 bin öğrenci eğitim görüyor. Çoğunluğu kız öğrencilerden oluşan okulda gece dersleride görülüyor. Canik’te ıssız bir alanda eğitim görmek istemeyen öğrencilerin de tepkilerine şahit olduk.

Ne öğrencisi, ne de hocaları Samsun MYO’nun Canik’e taşınmasını istemezken böyle bir kararın alınması akılları biraz karıştırıyor aslında. Samsun ikinci bir üniversiteyi bağrına basmaya hazırken meslek yüksekokulu fikri nereden çıktı?

Birileri ikinci bir üniversiteye engel mi olmaya çalışıyor?

Samsun’un gelişiminde, ilerlemesinde çok büyük rol oynayacak ikinci bir üniversite yerine Samsun Meslek Yüksekokulu fikri bu şehrin güzel insanlarına verilen en büyük cezadır. Yanlış bir karardır.

Buradan eski-yeni bakanlarımıza, milletvekillerimize, valimize sesleniyoruz. Samsun için Meslek Yüksek Okulu fikrinden vazgeçilsin. Bu şehir ikinci bir üniversiteyi kaldıracak durumda. İkinci bir üniversite için verilen sözler uçup gitmesin. Herkes elini taşın altına koysun, bir olalım, birlik olalım, hep birlikte Samsun’a ikinci bir devlet üniversitesini kazandıralım.

Selahattin Çekiç / Samsunbihaber

Samsun fetö omü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet SANCAK     2017-08-20 Samsun'un siyasileri ne iş yapıyor aceba, Boy boy medyaya resim vereceklerine Samsun için neden uğraşmıyorlar. Koskoca başlı başına bir üniversiteyken sadece bir Meslek Yüksekokulu olması ne derece doğru. Zaten FETÖ olayı olmasaydı orası üniversite değil miydi, Bu kadar mı acizler. İkinci bir devlet üniversitesi veya özel sektöre devredilerek özel üniversite de olabilir. Bu kaynakların kullanımı bu kadar ucuz ve fırsatcı anlayışla olmamalı. Umarım geç kalmazlar... herkese saygılar....
Meymet SANCAK     2017-08-20 Samsun'un siyasileri ne iş yapıyor aceba, Boy boy medyaya resim vereceklerine Samsun için neden uğraşmıyorlar. Koskoca başlı başına bir üniversiteyken sadece bir Meslek Yüksekokulu olması ne derece doğru. Zaten FETÖ olayı olmasaydı orası üniversite değil miydi, Bu kadar mı acizler. İkinci bir devlet üniversitesi veya özel sektöre devredilerek özel üniversite de olabilir. Bu kaynakların kullanımı bu kadar ucuz ve fırsatcı anlayışla olmamalı. Umarım geç kalmazlar... herkese saygılar....
GALERİLER
Advert
Advert