Samsun'a uluslararası rol biçildi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'a uluslararası rol biçildi
15.12.2011 14:33:57

 

Samsun'a uluslararası rol biçildi

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun'a 2007'den sonra uluslararası kent rolü biçildiğini belirterek, "Samsun artık uluslararası bir kent. Buna göre siyaset yapılmalı, buna göre politika üretilmeli, buna göre plan yapılmalı" dedi

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, AK Parti Atakum İlçe Başkanı Av. Hüseyin Değerli'ye hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Burada Başkan Değerli ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet eden Başkan Genç, Canik'te yapılan ve yapılacak olan çalışmalardan bahsetti. Samsun'un eski 'ticaret şehri' kimliğine kavuşacağını ifade eden Genç, Samsun'a 2007'den sonra 'uluslararası kent' rolü biçildiğini ve uluslararası yatırımcıların Samsun'u yeniden farkettiklerini söyledi.

ONA GÖRE PLAN YAPILMALI
Avrupa'da 9. koridorun geçtiği yerin Samsun olduğuna işaret eden Genç, "Bu şehrin tarihteki yerini tekrar alabileceğini düşünüyoruz. Samsun Anadolu'nun ticaret başkentiydi. Konya'nın, Diyarbakır'ın malları Samsun limanından Avrupa'ya satılıyordu. 1910'da bu şehrin limanından 7 bin 364 gemi Avrupa'ya mal götürmüş. Yani Samsun Anadolu'nun ticaret başkentiydi. Nasıl ki ülkelere bir rol biçiliyor. Samsun'a da bir rol biçildi. Ona göre siyaset yapılmalı, ona göre politika üretilmeli, ona göre yatırım yapılmalı, ona göre plan yapılmalı" dedi.

AVRUPA SAMSUN'U GÖRÜYOR
Samsun'un 21. yüzyıla uyarlanacak şekilde yeniden ticaret şehri olacağını belirten Başkan Genç, Avusturya firması Baumax'ı açarken, Alman firması Metro Gross'u açarken, bizim kara kaşımız, kara gözümüz için yatırım yapmıyor. yatırımcılar Samsun'un gelecek 100 yılına bakıyor. Onlar bu şehri görüyor. Avrupa'nın bu şehri algılamasından ve Samsun'a biçilen rolden dolayı geldiler. Tabiki bizim yatırımcıların önünü açmamız etkili oldu. Samsun Avrupa'ya açılan tek kapıydı. Onun için hızlı treni istiyoruz. Hızlı yük treni olsun. O zaman Samsun yeniden İçanadolu'nun, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun mallarının Avrupa'ya pazarlandığı şehir olacaktır" şeklinde konuştu.

SAMSUN'UN GENLERİNDE VAR
Samsun'un tarihten gelen entellektüel kimliğini de ortaya çıkardıklarını vurgulayan Genç, şunları söyledi: "Bu şehirde daha önce Mevlevilik kültürü vardı. Saathane bölgesinde. Bu kültürü Samsun'da yeniden ortaya çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca Samsun'a 2. devlet ve 2. vakıf üniversitesini kazandırmak istiyoruz. Bu konuda önemli adımlar attık ve ilerleme kaydettik. Bütün bunlar Samsun'un genlerinde var. Onun için bunları rahat yapıyoruz." Canik'te yapılan hizmetlerden dolayı AK Parti Atakum ilçe teşkilatı mensuplarının övgüsüyle karşılaşan Genç, soru cevap bölümünde yönetim kurulu üyelerinin sorularını yanıtladı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER