Samsun’da ahır-ağıl yapımına ve damızlık koç – teke alımına Destek Başvuruları Başladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da ahır-ağıl yapımına ve damızlık koç – teke alımına  Destek Başvuruları Başladı
12.03.2019 16:19:31

 

Samsun’da ahır-ağıl yapımına ve damızlık koç – teke alımına Destek Başvuruları Başladı

​Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü Nail KIRMACI, DOKAP kapsamında Ahır-Ağıl yapımı ve Damızlık Koç-Teke alımı %50 destek hibe başvuruları başladığını söyledi.

İl Müdürü sözlerine şöyle devam etti; “Bakanlığımızca yürütülmekte olan 502 sayılı "Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri Kapsamındaki İllerde Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar" kapsamında 20 Şubat 2019 tarihli ve 30692 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 2019/16 sayılı Uygulama Esasları Tebliği hükümleri gereği 2019 yılına ait başvurular arasında 11/3/2019 - 19/4/2019 tarihleri arasında alınacaktır.

Başvuru döneminde yatırımcıların damızlık koç-teke materyal alımları, yeni ahır/ağıl yapımı ile yeni ahır yapımında makine alet ve ekipman alımı  (gübre sıyırıcı ve süt sağım makinesi) konusundaki başvuruları kabul edilecek.         

%50 hibe desteği olarak yeni Ahır/ağıl yapımı koç-teke alımı ve gübre sıyırıcı sistemi ve süt sağım makinesi alımı yatırımlarında, büyükbaş işletmelerinde anaç hayvan varlığı alt sınırı 5 baş ve üst sınır 50 baş, küçükbaş işletmelerinde ise alt sınırı 100 baş ve üst sınır 200 baş kapasiteli ahır ve ağıl yapımı olmalıdır. Yatırımcılar Bakanlık Türkvet veri tabanına ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine bir yıl önce kayıtlı olduğuna dair güncel belgeyi mutlaka başvurusu ile birlikte sunmuş olması gerekmektedir. Bu limitlerin altında veya üstünde anaç varlığı olan yetiştiricilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvuru yapacak yatırımcılarda en az 1 yıllık aktif işletme kaydı şart olduğu için, bu şartı sağlayan başka bir işletmenin kiralanması veya devir alınması yapılamayacaktır.”

 

Kırmacı, bugüne kadar yeni ahır/ağıl inşaatı yatırımını tamamlayan 78 yatırımcımıza 7.206.601 TL, damızlık koç teke boğa alımını gerçekleştiren 143 yatımcımıza 888.000 TL hibe desteği ödemesi gerçekleştirildiğini belirtti.

Başvuru yapacak yatırımcılarımızın İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünden detaylı bilgi alabileceklerini hatırlatarak sözlerine son verdi.

 

 

hibe desteği ahır/ağıl yapımı damızlık koç-teke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER