​Samsun’da Alaman Doktor binası!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​Samsun’da Alaman Doktor binası!
17.12.2018 11:34:13

 

​Samsun’da Alaman Doktor binası!

Samsun 56’lar mevkiinde bulunan ve birkaç yıl Sheraton Otelin yapılmasından evvel şehrin en büyük binasına neden Alman Doktor Binası deniliyor.

Asıl adı Celal Bey Apartmanı olan Alman Doktor Binası, yakın bir zamana kadar Samsun’da bulunan en yüksek binaydı.

Binanın yapıldığı arsada Türk Doktor Celal Zinzade ile evli olan alman doktor Ursula Zinzade'nin muayenehanesi bulunuyordu.

Alman Doktor Binasını Ursula Zinzade, eşi kocası Celal Zinzade'ye kendisinin yapmasını istediği rivayet ediliyor.

Celal Zİnzade, 1956-58 yıllarında Almanya’ya bir Türk doktor ihtisas yapmaya gitti. Orada tanıştığı Alman Doktor Ursula (bazı kaynaklara göre Anjelika) ile evlendi ve Türkiye’ye gelip Samsun’a yerleştiler.

Celal Zinzade Samsun’da mesleğe TCDD’nin kurum doktorluğuyla başladı.

Eşinin işyerine yakın bir mevkide İstasyon Mahallesinde İç Hastalıkları Dahiliye muayenesi açan Ursula Zinzade’nin isminin okunuşunda zorluk çeken Samsunlular ona “Alaman Doktoru” demeye başladılar.

Alaman Doktor Ursula Zinzade’nin ünü bütün Karadeniz’e yayılır. Tedavisi olumlu sonuç veren Karadenizliler Doktor Ursula Zinzade’yi çok severler.

Rivayete göre, Ursula Zİnzade’ye Alman demek için bin şahit gerekiyormuş.

Oldukça mütevazı yani alçak gönüllü, paraya önem vermeyen, insanlarla olan sıcak diyalogu ve hastaları ile kurduğu sağlıklı iletişim, sağlam tıp bilgisi de eklenince, sevilip sayılmasında temel etken olmuş.

Bugün Alman Doktor Binası diye tanınan bu binanın bulunduğu yere ilk önce bahçeli iki katlı bir ev yapmışlar. Yine rivayete göre bu semtin isminin Bahçelievler Mahallesi olmasının sebebi de yapılan ilk bahçeli evin bu olmasından dolayıymış.

Samsun Alman Doktor Binası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Samsung55     0000-00-00 Yine bir rivayete gore; yeni yapilan Sheraton Oteli’nin sahibi Celal - Ursula Zinzade nin damadi Carsamba’li Ibrahim Tanriverdi ve onun agabeyi Recep Bey’dir. Dr. Celal Bey ise 70 kusur yasindayken sahibi oldugu arazi uzerine bina insa eden kimselere karsi hakkini aradigi icin silahla yaralanmis ve olume terk edilmis ancak tibbi bilgisi ve yasama azmi sayesinde hayata tutunmustur. Yasi musait olan ve yakindan taniyan kimseler hayatlarinin bir macera romanindan farksiz oldugunu bilirler.
55legend55     0000-00-00 Bir rivayete göre efsaneymiş
Zatımuhterem     2018-12-17 Bu yazıyı yazmadan önce, bu zatın önce Türkçeyi öğrenmesi lazım. Ne demek ya rivayete göre. Sanki çok eski bir hikayeymiş gibi.
GALERİLER