Samsun’da Bethoven Konseri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Bethoven Konseri
01.10.2019 11:48:12

 

Samsun’da Bethoven Konseri

Beethoven’ın 250. doğum günü anısına düzenlenen “İyi ki Doğdun Ludwig - Senfonik Konser” 5 Ekim 2019 Cumartesi akşamı saat 20.00’da Samsun Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından gerçekleştirilecek.

Konserde Artun Hoinic orkestra şefiliğini üstlenirken, Piyanist Kandemir Basmacıoğlu solist sanatçı olarak yer alacak.

Konserde çalınacak parçalar;

•L. van Beethoven - Egmont Uvertür, Op84 F. •Liszt - Piyano Konçertosu No.1, Mi bemol Majör, s. 124 •L. van Beethoven Senfoni No.7, La Majör, Op.92

İYİ Kİ DOĞDUN LUDWIG VAN BEETHOVEN

Dünyaca ünlü besteci, 17 Aralık 1770'te Bonn'da doğdu.

Piyano eğitiminde çok sert ve acımasız davranan babası, Beethoven'ın ilk müzik öğretmeni oldu. ilesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlayan Beethoven, 1787'de Klasik Batı Müziği'nde döneminin etkili ve üretken bestekarlarından Wolfgang Amadeus Mozart ile çalışmak üzere Viyana'ya gitti.

Mozart ile bir süre çalışan besteci, annesinin hastalığı nedeniyle Bonn'a döndü. Annesinin ölümünün ardından 1792'de Viyana'ya giden Beethoven, Mozart'ın hayatını kaybettiğini öğrendi. Aynı yıl, ünlü besteci Joseph Haydn'ın yanında çalışmaya başladı.

Tüm kardeşleri de kendisi gibi engelli olan Beethoven, ilk başlarda piyanist olarak adını duyurdu. Ünlü besteci daha sonra, yaptığı bestelerle klasik müzikte 19. yüzyılın sonuna kadar, yaşayan tüm müzisyenleri etkiledi.

Dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunan Beethoven, sadece bir opera besteledi. İlk senfonisini 1800'de yapan bestecinin, en bilinen eseri 9. senfonidir.

hayatı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven, 1801'de işitme sorunları yaşamaya başladı ve 1817'de tamamen sağır oldu. Duyma engeli müzik hayatını hiçbir şekilde etkilemeyen başarılı besteci, 9. senfoniyi bu dönemde besteledi.

Beethoven, 26 Mart 1827'de hayata gözlerini yumdu.

Mozart Artun Hoinic orkestra Kandemir Basmacıoğlu L. van Beethoven Egmont Uvertür Samsun’da Bethoven Konseri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER