Samsun’da Çiftçilere Tarım Sigortaları Anlatıldı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Çiftçilere Tarım Sigortaları Anlatıldı
03.01.2018 14:11:51

 

Samsun’da Çiftçilere Tarım Sigortaları Anlatıldı

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve TARSİM Karadeniz Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle Buğday ekilişlerinin ağırlıklı olarak yapıldığı Samsun İli Kavak, Havza, Vezirköprü ve Lâdik ilçelerinde toplam 15 köyde planlanan TARSİM bilgilendirme toplantıları yapıldı.

Devlet Destekli Tarım sigortaları uygulamaları ile ilgili köylerde çiftçilerimizi bilgilendiren; TARSİM Karadeniz Bölge Müdürü Bülent Yaşaroğlu Üreticilerimizin ürünlerini sigorta yaptırarak dolu, sel, su baskını, fırtına, hortum, heyelan, deprem ve benzeri tabii afetlerin getireceği zararları karşıladıklarını belirttiği konuşmasında; Bahsi geçen doğal afetler için yapılacak sözleşmelerde primin yüzde 50'si bakanlığımız tarafından üreticilere destek olarak verilmektedir. Ayrıca meyvecilikte hassas bir konu olan don riskine karşı devlet desteği %66 ve bir önceki yıl yaban domuzu zararı ve hastalıktan arîlik belgesine sahip işletmelerde şap hastalığı da sigorta kapsamına alındı.2017 yılında ise Buğday ürünü ‘de kuraklık sigortası kapsamına dâhil edildi. Buğday ürününü Kuraklık Sigortası yaptıran çiftçilerimizin poliçe bedelinin yüzde 60’ı devletimiz tarafından ödenmektedir. TARSİM her yıl büyüdükçe kapsama aldığı riskleri genişletmeye devam edecektir." diye konuştu.         

Konu ile ilgili açıklama yapan; Samsun İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, "Tarım riskli bir sektör. Özellikle son yıllarda küresel iklim değişikliği nedeniyle oluşan kötü hava şartları tarımsal ve hayvansal üretimimizi olumsuz yönde etkiliyor. 2005 yılında çıkartılan Tarım sigortaları kanununda her geçen yıl çiftçilerimizin lehine olacak olacak şekilde yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Bu yılda Buğday ürününe ilave olarak diğer serin iklim tahılları da ilçe bazlı kuraklık sigortası TARSİM kapsamına dâhil edildi. Çiftçilerimizin herhangi bir doğal afet meydana geldiğinde mağduriyet yaşamamaları için ürünlerini sigorta yaptırmalarını istiyoruz. Çiftçilerimizin Tarım sigortası (TARSİM )yaptırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerine giderek (ÇKS) Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmaları ya da mevcut kayıtlarını güncelleyip, yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta yaptırılmaları menfaatlerine olacaktır.” dedi.

TARSİM Nail Kırmacı Devlet Destekli Tarım sigortaları Samsun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert