Samsun’da Fidan Satış Yerleri Denetleniyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Fidan Satış Yerleri Denetleniyor
13.03.2019 09:32:12

 

Samsun’da Fidan Satış Yerleri Denetleniyor

 Samsun Tarım Orman İl Müdürlüğü teknik elemanlarının fidan satış noktalarında meyve fidanı üreticilerinin pazarladıkları  fidanlarla ilgili  kontrolleri devam ediyor.

Kontroller 5553  Sayılı Tohumculuk Kanunu ve 5996 Sayılı  Veteriner Hizmetleri  Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bağlı  yönetmelik ve  talimatlar  kapsamında yapılmaktadır.

Tarım Orman İl Müdürü Nail KIRMACI  yaptığı açıklamada  bilindiği  gibi kaliteli  ve sağlıklı  üretimin  birinci adımı sağlıklı, türü  ve çeşidi  bilinen, üreticisi  belli, ilgili  mevzuatlara  göre  izinleri olan fide ve fidan kullanmaktır. Yanlış fide ve fidan kullanıldığı zaman  hem istenen  kalitede  üretim  yapılamayacağından boşa masraf  edilmiş olur; hem de  bahçenizde hastalık ve zararlıları bulaştırmış olursunuz. Fidan Satış bayileri ve ruhsatlı  fide fidan satış yerleri  müdürlüğümüzce denetlenmekte olup, hem kalite ve ismine doğruluk  hem de hastalık  ve zararlılar açısından  çok daha güvenlidir.

İlimizde  15 üretici  tarafından  285.620 adet meyve fidanı  üretilmektedir. Üretimin başlangıç aşamasından itibaren üreticilerimizin yılda iki kez  kontrollerinin  yapılmakta  olduğunu  belirten İl Müdürü  Nail KIRMACI, 17 ilçemizde  mevcut üretilen  ve il dışından gelen  yaklaşık 500.000 fidanın da    hafta günleri  semt pazarlarında   ve bayilerde ki   kontrollerinin   İl Müdürlüğümüz  ve İlçe Müdürlüklerimiz  kanalıyla  denetimlerinin  aralıksız olarak devam ettiğini söyledi.

İl Müdürü  Nail KIRMACI  devam  eden     açıklamalarında  üreticilerimizin  zarara uğramamaları için  başta fide, fidan  olmak  üzere  tarımsal üretimde  kullanacakları  her türlü üretim materyalinin  mutlaka yetkili  satış yerlerinden  almalarını gerektiğini söyledi. Ayrıca fidan alırken   ambalaj, etiket ve  sertifikaya   dikkat edilmesini fidanların Tarım Orman İl Müdürlüğünce üretim izinli olması gerektiğini belirtti.                          

Samsun Tarım Orman İl Müdürlüğü meyve fidanı Fidan Satış bayileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER