Samsun’da Fide Fidan Satış Yerleri Denetleniyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Fide Fidan Satış Yerleri Denetleniyor
10.04.2018 14:20:24

 

Samsun’da Fide Fidan Satış Yerleri Denetleniyor

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü teknik elemanlarının Samsun ilçe semt pazarlarında fidan satış noktalarında meyve fidanı üreticilerinin pazarladıkları fidanlarla ilgili kontrolleri devam ediyor. Kontroller 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bağlı yönetmelik ve talimatlar kapsamında yapılmaktadır.

Yetkisiz kişilerden etiketsiz, sertifikasız ve pasaportsuz fidan satın alındığında birçok sorunla karşılaşılabilmekte; bu tür fidanlarda hastalık ve zararlılara rastlanabilmekte bu durum fidan kurumalarına ve verim kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalık ve zararlılar temiz topraklarımıza bulaşarak çözümü zor ve zaman alan sorunlara da sebep olmaktadır.

Aşılı diye satıldığı halde bazı fidanların aşısının olmadığı, dikildiğinde tutmadığı ve belirtilenin dışında farklı tür ve çeşitte meyvelerin oluştuğu, kalitesiz ve verimi düşük ürün alındığı görülmektedir. Bu şekilde fide ve fidan alan kişiler bu sorunlarla karşılaştığında elinde etiket, sertifika ve pasaport gibi belgeleri olmadığından geriye dönük olarak hakkını arayamamakta, maddi açıdan zarara uğramakta, emeği ve zamanı boşa gitmektedir.

Pazarda iyi denebilecek bir fidanın; en az 80 cm boyunda, kökleri iyi gelişmiş, sürgünleri pişkinleşmiş, gövdesi belirli kalınlıkta, hastalık ve zararlıdan ari, aşı uyuşmazlığı bulunmayan niteliklere sahip olması gerekmektedir. Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail KIRMACI bu konuda yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

“Üreticilerimizin bu tür sorunlarla karşılaşmamak adına, fidan satın alırken yetkili üreticileri tercih etmeleri gerekmektedir. Vatandaşlarımızın bilinçlenmesi, izlenebilirliğin sağlanması açısından da üzerinde etiket ve pasaportu olan fide ve fidanları il müdürlüğümüzce yetki verilmiş tohumluk bayilerinden ya da üretici belgesi olan üreticilerden alması gerekmektedir. Daha geniş bilgi almak isteyen üreticilerin, bulundukları il ve ilçelerdeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir”.

Samsun İl Gıda Tarım fidan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert