Samsun'da genç çiftçilere 7 Milyon Tl Hibe Desteği
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'da genç çiftçilere 7 Milyon Tl Hibe Desteği
06.01.2017 15:58:18

 

Samsun'da genç çiftçilere 7 Milyon Tl Hibe Desteği

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail Kırmacı, Samsun'da 18-40 yaş aralığındaki çiftçilerin hazırladığı 239 projeye toplam 7 milyon 170 bin TL hibe desteği verildiğini söyledi.

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Nail Kırmacı, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi, Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla başlatılan uygulama ile ilgili bilgi verdi. Kırmacı, bu projenin kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında, tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatikbitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 30 bin TL'ye kadar hibe ödenmesini kapsadığını söyleyerek "Samsun'da projenin ilk uygulama yılında 8675 başvuru olmuş, ilimize tahsis edilen ödenek çerçevesinde 239 adet proje sahibi genç çiftçimiz hibe almaya hak kazanmıştır. Bunlardan 183 adet projenin sahibi de kadın çiftçimizdir" diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Proje kapsamında 134 adet büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, 49 adet küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, 2 adet kanatlı yetiştiriciliği, 20 adet örtü altı yetiştiriciliği, 8 adet mantar yetiştiriciliği, 7 adet arıcılık, 6 adet bağcılık ve üzümsü bitkiler yetiştiriciliği, 5 adet kapama meyve bahçesi tesisi, 4 adet tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve 4 adet fide, fidan, süs bitkisi yetiştiriciliği olmak üzere 239 projehayata geçirilmiştir. Samsun tarımına ve çiftçilerimize faydalı olacak bu projelerle genç çiftçilerimiz toplam 7 milyon 170 bin TL hibeden yararlanmıştır. 2017 yılında da yeni etap tebliğinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından mevzuat çerçevesinde yeni başvuru tarihleri açıklanacaktır. İlgilenen çiftçilerimiz ayrıntılı bilgiyi İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki Proje Yürütme Biriminden alabilirler."

 

 

 

Nail Kırmacı Samsun Kırsal Kalkınma Destekleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert