Samsun’da Gıda Kontrol Hizmetleri Devam Ediyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun’da Gıda Kontrol Hizmetleri Devam Ediyor
22.05.2018 14:47:44

 

Samsun’da Gıda Kontrol Hizmetleri Devam Ediyor

Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesince titizlikle yürütülen gıda denetim hizmetleri, Ramazan ayı nedeniyle sıklaştırıldı.

Bu konuda bir açıklama yapan Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, gıda denetimleri ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İl ve İlçe Müdürlüklerimiz, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu doğrultusunda gıda işletmelerine yönelik; gerek rutin olarak, gerekse ihbar ve şikâyet üzerine denetim ve kontrolleri titizlikle yürütmeye Ramazan ayında da devam etmektedir. Öncelikle 2017 yılına baktığımızda; Samsun ili genelinde bulunan 11.124 adet gıda işletmesinde16.533 denetim yapılmış ve143 adet idari para cezasıkararı karşılığında toplam 968.572 TL idari para cezası uygulanmıştır.

2018 yılına geldiğimizde ise; geride bıraktığımız Nisan ayı sonuna kadar 6.549 gıda işletmesi denetlenmiştir. Bu denetimler neticesinde, 35 adet idari para cezasıkararı karşılığında toplam 232.590 TL idari para cezası uygulanmıştır. Yapılan bu denetimlerde, 1.032 adet gıda numunesi alınmıştır. Analizi yapılan gıda numunelerinden 916 adet numune gıda mevzuatına uygun bulunmuş,  20 adet numunenin analiz sonucu ise gıda mevzuatına aykırı bulunarak idari para cezası uygulanmıştır. 69 adet numunenin ise sonucu beklenmektedir. Vatandaşlarımız tarafından 2018 yılı içerisinde Alo 174 Gıda hattına yapılan ihbarlar neticesinde 259 bildirim alınmış olup, yapılan denetimlerde olumsuzluk tespit edilmesi sonucunda 12 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır.

Yılın ilk çeyreğindeki bu Gıda Denetim faaliyetleri, içinde bulunduğumuz Ramazan Ayı nedeniyle, halkımızın sağlıklı gıda temini sağlamak için (İl Hıfzıssıhha Kurulunun 26.04.2018 tarih ve 04 No’lu kararı da göz önünde bulundurularak); İlimiz genelinde başta pastaneler, fırınlar ve tatlıcılar olmak üzere, tüm gıda işletmelerinde sıkılaştırılarak devam etmektedir.

Bu noktada bir kez daha, Alo Gıda 174 aracılığıyla vatandaşlarımızdan ihbar ve geri dönüşleri beklediğimizi hatırlatmak isteriz. Çünkü sonuçta en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Bu vesileyle vatandaşlarımızın mübarek Ramazan ayını tebrik eder, önümüzdeki Ramazan Bayramına birlik ve beraberlik içinde ulaşmayı temenni ederim.”

 

Samsun İl Gıda Tarım Alo Gıda 174
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert