Samsun'da hava kirliliği tehlikeli boyutlarda değil!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Samsun'da hava kirliliği tehlikeli boyutlarda değil!
28.12.2016 10:09:33

 

Samsun'da hava kirliliği tehlikeli boyutlarda değil!

Son günlerde Samsun’da hava kirliğinin anormal seviyelere ulaştığı yönündeki haberler üzerine konuyu Çevre ve Şehircilik Samsun İl Müdür Vekili Salih Sağır'a sorduk.

Samsun Haber - Son dönemde 'Samsun'da hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı’ şeklinde yapılan haber ve açıklamaların gerçeği yansıtmadığını, Samsun'un hava kalitesinin uluslararası ölçü ve değerlerine uygun olduğunu söyleyen Sağır, 'Hava kalitesine etki eden faktörlerin ısınma amaçlı yakılan yakıtlar, kara yollarında seyir eden araçlar ve sanayi tesislerinden kaynaklanıyor. Buna rağmen hava kalitemiz iyi durumda.' Diye konuştu.

ALTI NOKTADA ÖLÇÜM YAPIYORUZ

Samsun’da merkez ve ilçelerinde, İlkadım'da 2 adet, Tekkeköy, Canik, Atakum ve Bafra ilçelerinde bir adet olmak üzere altı noktada hava kalitesi ölçüm istasyonları ile hava kalitesi takip ettiklerini de kaydeden Sağır, “Alınan veriler saatlik olarak g/m3 ve hava kalitesi indeksi bazında internet sitemizden herkese açık olarak yayınlanmaktadır. Hava kalitesine etki eden faktörler ısınma amaçlı yakılan yakıtlar, kara yollarında seyir eden araçlar ve sanayi tesislerinden kaynaklanıyor.' dedi.

BAZI AYLARDA YÜKSELİYOR

Samsun'da ekim, kasım, aralık, ocak, şubat, mart aylarında ısınma amaçlı yakıtlar nedeniyle değerlerin yükselmesinin doğal bir sonuç olduğunu belirten Sağır, 'İlkadım 100. Yıl Bulvarı üzerinde bulunan ölçüm istasyonu trafik kaynaklı hava kirleticilerini takip amaçlı kurulmuştur. Bu istasyon ölçümlerinde azot oksitleri g/m3 değerlerinde sabah ve akşam saatlerinde artışlar oluyor. Isınma amaçlı yakıtlardan kaynaklanan kirlenmeyi önlemek için İl Mahalli Çevre Kurulu’nca kullanılacak kömür kalitesi belirlenmekte olup ilimizde satışa sunulacak kömürler için satış izin belgesi düzenlenmektedir” diye konuştu.

İNDEKS DEĞERLERİ NORMAL

Hava kirliliğinde Tekkeköy ilçesinde zaman zaman sanayi kaynaklı olarak artışların olduğunu ifade eden Sağır, “Tekkeköy'de zaman zaman sanayi kaynaklı olarak kükürtdioksit gazı artışları gözlenmektedir. Hava kirliliği belirlenmesinde diğer bir parametre ise hava kalitesi indeksidir. İndeks kirliliğe göre iyi, orta, hassas, sağlıksız, kötü ve tehlikeli kategorilerine ayrılmıştır. İlimizde indeks değerleri genelde iyi ve orta seviyesinde olup zaman zaman hassas seviyesine çıktığı görülmektedir. Sanayi tesisleri ise il müdürlüğümüzce planlı, ani ve şikayetlere bağlı olarak denetlenmekte çevre izin ve lisans belgelerinde belirtilen koşullarda çalışıp çalışılmadığı kontrol edilmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

hava kalitesi Samsun Hava kirliliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert